Žiadajú premiéra, aby zabránil likvidácii ihličnatých lesov
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska dnes zaslala žiadosť predsedovi vlády SR Petrovi Pellegrinimu. Ako nás informoval predseda Ing. Milan Ovseník, ÚNIA požiadala premiéra, aby zabránil dokončeniu likvidácie ihličnatých lesov na Slovensku prostredníctvom novely zákona o ochrane prírody. Text žiadosti publikujeme v plnom znení.
Vážený pán premiér Peter Pellegrini,
obraciame sa na Vás ako autoritu, ktorú si vysoko vážime za jej doterajšie kroky v oblasti pomoci lesom Slovenska ako aj ich drobným súkromným vlastníkov a ktorá jediná môže zastaviť nezmyselnosti a ohrozenie posledných zvyškov ihličnatých lesov Slovenska a ľudí tam žijúcich.
Posledné správy vravia o tom, že envirorezort chce zaradiť na rokovanie vlády návrh novely zákona o ochrane prírody a krajiny, pričom dôvodí, že úpravy robí len na základe hrozby "infridžmentu EÚ", kvôli neplneniu záväzkov v ochrane prírody.
Najzásadnejšia „novota“ v podobe povinnosti získať súhlas na odstránenie kalamitného dreva z porastov poškodených prírodnou pohromou aj v hospodárskych lesoch v 2. stupni ochrany prírody (ide o obrovské územia chránených krajinných oblastí na severe Slovenska, kde ochrana prírody má jednoznačne sekundárnu prioritu) bez akéhokoľvek mechanizmu a jasných pravidiel, ktoré môžu umožniť úradníkom benevolentne postupovať pri nevyhnutnosti spracovania kalamity, aby sa nerozšíril podkôrnik do ďalších zdravých lesov... A toto môže byť koniec ihličnatých lesov na Slovensku.
Vážený pán premiér,
cez víkend sú voľby do Európskeho parlamentu, kde majú byť zastupované aj národné záujmy Slovenska.
15.5.2019 - na 5. výročie vetrovej smršte Žofia, ktorá nám zničila časť Vysokých Tatier, ale najmä Nízke Tatry, pre ktoré sa v posledných dvoch rokoch vedie hystéria ochranárov o nadmernej ťažbe, EK oznámila, že poskytne pomoc z Fondu solidarity EÚ alpským krajinám, kde sa na konci októbra 2018 prehnala vetrová smršť. Z fondu, do ktorej prispievame aj my, slovenskí daňoví poplatníci!
Nato sa k nám dostávajú informácie ako nemecká vláda ide pre ochranu farmárov zjednodušiť odstrel vlkov, či im maximálne pomáha pri odstraňovaní škôd, ktoré im na lesnom majetku spôsobili prírodné pohromy.
A namiesto toho, aby nám slovenské úrady pomohli, chcú nám ďalšími nezmyselnými administratívnymi bariérami, doslovne „hádzaním polien pod nohy“ znemožňovať, či sťažovať našu činnosť pri odstraňovaní a najmä zabránení rozširovania škôd v lesoch, bežnú v európskom priestore. A vraj pre EÚ. Ak je to skutočne tak, potom EÚ okrem kvality potravín ma EÚ dvojaký meter aj na ochranu prírodu!
Domnievame sa však, že novela zákona ide nad rámec „infrídžmentu“, ktorý je pred slovenskou verejnosťou utajený a ani na základe infozákona ho MŽP ani MZVaEZ nesprístupnilo a tak zodpovedné slovenské autority nedostatočne chránia národné záujmy v oblasti lesného hospodárstva a ohrozujú ľudí ekonomicky závislých na lesoch žijúcich na vidieku, najmä v menej rozvinutých okresoch.
Ďakujeme, že ste si prečítali našu prosbu a veríme vo Váš racionálny postoj.
Zostávame v úcte a s priateľským pozdravom
ZDRAVÉMU - ZELENŠIEMU LESU ZDAR!