Zelený vzdelávací fond a Envirofond podporia výchovu a vzdelávanie v škôlkach a na školách: Mimovládne neziskové organizácie nie sú v zozname oprávnených žiadateľov
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Sieť environmentálne-výchovných organizácií Špirála protestuje proti vyradeniu mimovládnych neziskových organizácií zo zoznamu oprávnených žiadateľov o dotácie zo Zeleného vzdelávacieho fondu a Environmentálneho fondu v oblasti výchovy a vzdelávania. Podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba zdôrazňuje prioritu podpory škôl, nie mimovládnych organizácií. TASR o tom informuje na portáli Teraz.sk.
Zmeny podľa predstaviteľov siete Špirála ohrozujú hlavne environmentálne vzdelávacie projekty menších organizácií, ako napríklad rodičovských združení či organizácií, ktoré sa systematicky venujú mimoškolskej činnosti detí a mládeže, ako aj celoživotnému vzdelávaniu. Podotkli, že na podporu environmentálne-vzdelávacích organizácií sa postavili aj zástupcovia ďalších platforiem.
Tomáš Taraba reagoval, že mimovládne organizácie si za uplynulé roky rozdelili na ministerstve 60 miliónov eur. Teraz je podľa neho čas podporovať štátne vedecké inštitúcie a zariadenia. Tvrdí, že takto sa dostanú k oveľa väčšiemu počtu detí informácie o včelstvách, ochrane prírody či zdrojoch pitnej vody. „Časy, keď si štátne inštitúcie neplnili svoje úlohy, pretože Budaj s Kičom plnili vrecká mimovládkam, sa skončili. Slovenské deti v škôlkach a na školách majú právo sa dostať ku kvalitnému envirovzdelávaniu cez vlastné programy," uviedol pre TASR.
Link na celý článok: Mimovládky kritizujú fungovanie fondov, Taraba hovorí o podpore škôl (teraz.sk)