Zdesení vlastníci lesov: Zistili, na čo sa míňali finančné prostriedky z verejných zdrojov, určené na zachytávanie uhlíka. Žiadajú zmenu zákona o Environmentálnom fonde
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska oslovila predsedu a podpredsedníčku Výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Národnej rady Slovenskej republiky v súvislosti s mediálnymi výstupmi k odvolaniu riaditeľa odbornej organizácie ochrany prírody - Správy Národného parku Slovenský kras. Reprezentatívna organizácia súkromných vlastníkov lesov im zaslala celú komunikáciu v zmysle zákona č. 211/2000 o slobodnom prístupe k informáciám.
Chcela sa v nej dozvedieť, ako využívala Správa Národného parku Slovenský kras verejné zdroje určené na úhradu nákladov, súvisiacich so zabezpečením zvýšených záchytov uhlíka v lesnej pôde a biomase, poskytnuté z Environmentálneho fondu. Vďaka poslaneckému návrhu z 10. mája 2023 bolo deviatim správam národných parkov umožnené v júni 2023 požiadať o viac ako šesť miliónov eur z verejných zdrojov.
„Keďže uvedené konanie považujeme za diskriminačné voči ostatným správcom v územiach národných parkov, ktorí taktiež svojou činnosťou "zachytávajú uhlík", požiadali sme o informácie, na čo míňajú verejné zdroje. Aj na základe dokumentácie, ktorú sme dostali zo Správy Národného parku Slovenský kras sme zostali zdesení - nákup stoviek litrov benzínu a nafty a zaplatené poplatky za vyhlasovanie oznamu o štátnom výkupe pozemkov v miestnych rozhlasoch mal podľa bývalého riaditeľa Správy Národného parku Slovenský kras súvisieť so zabezpečením zvýšených záchytov uhlíka v lesnej pôde a biomase!
Keďže uvedené považujeme za evidentný "greenwashing" s hlavným protagonistom - štátnou inštitúciou, ktorý je dokonca financovaný z verejných zdrojov, úctivo vás žiadame o legislatívnu iniciatívu na zmenu príslušných ustanovení §4 ods1. písm. ap.) a 4j Zákona č. 587/2004 Z. z. o Environmentálnom fonde, doplneného cez novelu zákona č. 414/2012 Z. z. o obchodovaní s emisnými kvótami tak, aby všetci správcovia v chránených územiach rovnakým spôsobom mohli získať podporu úhrady 100% nákladov súvisiacich so zabezpečením zvýšených záchytov uhlíka v lesnej pôde a biomase.
Prostredníctvom opatrení, ktoré uskutočňujú v rámci ochrany a starostlivosti o chránené územia, aby sa už konečne verejné zdroje v ochrane prírody dostali aj do aktívnych manažmentových opatrení do konkrétnych území, a nielen na financovanie štátnych zamestnancov, častokrát nezmyslene čerpajúcich najmä zdroje EÚ určené na územia NATURA2000, ktoré sú najmä na súkromnej pôde,“ uvádza v e-mailovej správe Ing. Milan Ovseník, predseda ÚNIE regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska.