Zbytočný poplach kvôli postrekom
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
BIOBIT XL je biologický prípravok, ktorý sa môže použiť aj v ekologickom poľnohospodárstve. Neúčinkuje na motýle ani larvy iného škodlivého hmyzu, ktorý je uvedený v návode na použitie. Nepoškodzuje ani predátorov škodcov. Používa sa proti škodcom ovocných stromov a okrasných drevín, viniča, mrkvy, petržlenu, paštrnáku, kôpru, rasce, feniklu, kapustovej zeleniny, kukurice a lesných porastov. Tento prípravok plánujú LESY SR použiť v leteckom postreku proti húseniciam premnoženej mníšky veľkohlavej v dubových porastoch pri Čifároch a Budmericiach.
Na včerajšom stretnutí s novinármi štátni lesníci prezentovali celý rad racionálnych a odborných argumentov o použití prípravku BIOBIT XL proti mníške veľkohlavej. Reagovali tak na obavy občianskej iniciatívy My sme les, ktorá vyzvala ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, aby leteckým postrekom zamedzilo. Je zrejmé, že aktivisti opäť raz využili sociálne aj klasické médiá na vyvolanie zbytočného poplachu.
Mechanizmus účinku BIOBITU XL spočíva v tom, že aktívna zložka prípravku spôsobí paralýzu zažívacieho traktu húseníc. Pôsobí ako požerový jed. Húsenice po konzumácii ošetreného lístia hynú do 5 dní. Nie je to kontaktný prípravok. Nezanecháva v prírode reziduá a nezistila sa rezistentnosť na tento prípravok. Týmto sa stáva tento prípravok vysoko selektívny, lebo nepôsobí negatívne na užitočné organizmy. Aplikácia, s ktorou sa počíta je letecká s ultra nízkou dávkou, tzv. ULV postreky. To znamená, že na hektár plochy sa použijú len 3 až 4 litre účinného prípravku.
„Čiže, nie sú ohrození ľudia. Nedochádza k úhynu širokého spektra necieľových druhov hmyzu a iných článkonožcov, nedochádza k úbytku potravy pre hmyzožravé vtáky v čase kŕmenia mláďat chlpaté húsenice vtákom ani nechutia), nenarúša sa potravná sieť a zložité vzťahy v druhovo bohatých ekosystémoch dubových lesoch. Nie sú kontaminované a ohrozené vodné zdroje,“ uviedol včera na stretnutí s novinármi špecialista na ochranu lesov na generálnom riaditeľstve š. p. LESY SR v Banskej Bystrici Ivan Špilda, aby vyvrátil nesprávne tvrdenia aktivistov na sociálnych sieťach.
Vedúci odboru komunikácie š. p. LESY SR Pavel Machava zareagoval aj na vyjadrenia Karola Kaliského z iniciatívy My sme les, ktorý označil použitie chemických a biologických prípravkov v boji proti lykožrútovi a mníške len za zámienky, ktoré majú poslúžiť na podporu biznisu s chemikáliami. Upozornil pritom na rámcovú dohodu medzi ministerstvom pôdohospodárstva a spoločnosťou Agrofert, ktorá by v priebehu nasledujúcich štyroch rokov mala dodať š. p. LESY SR chemikálie za takmer 7,4 milióna eur. „Rámcová zmluva neznamená, že LESY SR kúpili alebo kúpia prípravky za takúto sumu, ako nesprávne informujú aktivisti. Čo sa týka použitia biologického prípravku BIOBIT XL, zatiaľ len zvažujeme jeho použitie podľa rozsahu premnoženia mníšky veľkohlavej. V tejto chvíli predpokladáme, že začiatkom mája použijeme tento prípravok v leteckom postreku len na 650 hektároch v 1. stupni ochrany prírody.“
Téme sa budeme ďalej venovať v širších súvislostiach na portáli Lesmedium.sk a v časopise LES & Letokruhy.
Jozef Marko