Zavreté školy otvorili nové výzvy aj pre digitálne environmentálne vzdelávanie
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Národné lesnícke centrum – Ústav lesníckeho poradenstva a vzdelávania Zvolen (NLC – ÚLPV Zvolen) pripravuje každoročne projekty zamerané na prácu s verejnosťou a podporu environmentálneho vzdelávania. V súčasnom nepriaznivom období šírenia ochorenia COVID-19 je praktická realizácia projektov v štandardnom režime nemožná, a tak sme aj my pristúpili k digitálnemu environmentálnemu vzdelávaniu, informuje v tlačovej správe Ing. Dana Chlpošová z NLC – ÚLPV.
Aktuálna mimoriadna situácia priniesla množstvo otáznikov aj do environmentálneho vzdelávania lesníckych inštitúcií. Zavreté školy paradoxne otvorili nové výzvy pre digitálne vzdelávanie, do ktorých sa zapája aj NLC – ÚLPV Zvolen. Napriek obmedzeným pracovným podmienkam sa tvoria najrozličnejšie materiály pre virtuálne prostredie s cieľom informovať a vzdelávať, napr. krátke videá, články, kvízy, pracovné listy.
Súčasný stav výrazne ovplyvnil už aj začaté projekty, ktoré NLC – ÚLPV Zvolen realizuje. Sú to najmä Detská lesnícka univerzita a Les ukrytý v knihe, ktoré si v tomto roku pripomínajú svoje desiate ročníky existencie. Pod vplyvom týchto okolností sa NLC – ÚLPV Zvolen rozhodol pokračovať v ich realizácii prostredníctvom internetu a pripraviť pre žiakov a školy metodické materiály na samostatné vzdelávanie.
Pandemická situácia logicky zasiahla aj ostatné európske krajiny. Lesnícke vzdelávacie inštitúcie a lesní pedagógovia v zahraničí hľadajú cesty ako napriek vzniknutej situácii pokračovať ďalej. Lotyšskí lesníci v spolupráci so štátnou televíziou natáčajú video kvízy a usporadúvajú súťaže v natáčaní video-spotov súvisiacich s lesníctvom. Momentálne pripravujú novú online hru pre školy, ktorá bude simulovať les v 3D zobrazení. Fínsky lesnícky vzdelávací inštitút sa rozhodol pokračovať v celonárodnom lesníckom kvíze pre žiakov s 38-ročnou neprerušenou tradíciou vo virtuálnom priestore aj s pomocou známeho fínskeho influencera. „Podobne ako kolegovia zo zahraničia, aj my chceme aby Národné lesnícke centrum ako koordinátor aktivít lesnej pedagogiky pokračovalo vo svojich aktivitách a neprerušilo kontinuitu začatých projektov. Túto výzvu sme prijali a hoci v zmenených pracovných podmienkach, naďalej tímovo pracujeme využívajúc moderné technologické prostriedky“, uviedol Milan Sarvaš, riaditeľ NLC – ÚLPV Zvolen.
Lesná pedagogika ako súčasť environmentálnej výchovy je učenie o lesnom ekosystéme. Ako jedinečné miesto vzdelávania propaguje les a preferuje pobyt vo vonkajšom prostredí. Našou snahou je ponúknuť v tejto mimoriadnej celospoločenskej situácii kvalitné digitálne environmentálne programy, ktoré budú využiteľné v domácom vzdelávaní buď samotnými deťmi alebo v spolupráci s rodičmi. Vstup do lesov a pohyb v prírode má isté obmedzenia, ale tie nebránia, aby sa práve v tejto chvíli zdôrazňovala ich nenahraditeľná funkcia pre človeka. Keď to neskôr okolnosti dovolia, všetky aktivity lesnej pedagogiky sa opäť rozbehnú priamo v lese!
Viac informácií: www.lesnapedagogika.sk