Zásahový tím štátnej ochrany prírody usmrtil ďalšieho medveďa: V Sučanoch chodil ľuďom do záhrad
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky (Zásahový tím ŠOP SR) v nedeľu vo večerných hodinách usmrtil problémového jedinca medveďa hnedého v obci Sučany, okres Martin. Medveď svojím správaním a častými návštevami Sučian a ďalších okolitých obcí v podhorí Národného parku Malá Fatra mohol ohroziť bezpečnosť obyvateľov. Informuje o tom Kristína Bocková, manažérka pre komunikáciu.
V tlačovej správe Odboru komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody SR je ďalej uvedené, že Zásahový tím ŠOP SR monitoroval pohyb a správanie predmetného jedinca v intraviláne obce Sučany ako aj v ďalších blízkych lokalitách. Trojročný samec medveďa hnedého s hmotnosťou 50 kg sa pohyboval v blízkosti ľudských obydlí. Medveď vyhľadával odpad z ľudskej potravy, pravidelne prevracal odpadové nádoby a vchádzal obyvateľom do záhrad.
„Zozbierané údaje Zásahovým tímom ŠOP SR svedčia o rýchlo postupujúcej strate plachosti tohto jedinca. Pri stretnutí s človekom nejavil tento jedinec známky plachosti a vykazoval nízku senzitivitu na plašenie svetlom, zvukom, poplašnými výstrelmi, pyrotechnikou či paintballovým strelivom. Plašenie problémových jedincov medveďa hnedého je jednou z foriem averznej terapie, ktorej cieľom je znovu navodenie plachosti u jedincov s pozmeneným správaním prostredníctvom negatívneho stimulu. Všetky použité metódy však u predmetného jedinca boli neúčinné. Jeho správanie bolo po monitorovaní vyhodnotené ako preukázateľné a reálne riziko ohrozenia zdravia a života ľudí žijúcich a pohybujúcich sa v predmetných lokalitách.
Umiestnenie problémového medveďa do odchovného zariadenia nebolo v tomto prípade možné, nakoľko išlo o jedinca navyknutého na voľný život v prírode a nebola by možná jeho adaptácia na umelo vytvorené podmienky v zajatí. Prípadný odchyt tohto jedinca a jeho premiestnenie nebolo vhodné, nakoľko by sa s vysokou pravdepodobnosťou na lokalitu vrátil alebo by svoje návyky a správanie opakoval aj v novej oblasti,“ píše ŠOP SR.