Zádrhely v rokovaniach o Karpatských bukových pralesoch pokračujú
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Ministerstvo životného prostredia SR v apríli tohto roka pre masmédiá vyhlásilo, že hranice Karpatských bukových pralesov budú vytýčené načas, pretože envirorezort nevidí dôvod, pre ktorý by nebolo možné stihnúť definovanie hraníc Karpatských bukových pralesov (aktuálny názov projektu znie „Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy“), zapísaných v zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva v požadovanom termíne. Týmto termínom má byť 1. december 2019, kedy má Slovensko Výboru svetového dedičstva UNESCO predložiť novú správu o stave lokality.
Štátna ochrana prírody SR (ŠOP) podľa envirorezortu pripravuje návrh integrovaného manažmentového plánu pre toto územie. Jeho prípravu koordinuje aj s ďalšími krajinami, ktoré sú súčasťou lokality svetového dedičstva. Integrovaný plán starostlivosti by podľa podkladov na minuloročné zasadnutie Výboru svetového dedičstva UNESCO malo Slovensko dokončiť do konca augusta tohto roka. Aktuálne informácie o pokračovaní rokovaní však ukazujú, že dohodu medzi ochranármi a niektorými lesomajiteľmi sa do stanoveného termínu dosiahnuť nepodarí.
Začiatkom júla tohto roka sa uskutočnilo pracovné stretnutie k tejto problematike, na ktorom bola lesomajiteľom ponúknutá dohoda o spolupráci v lokalite UNESCO. Lesomajitelia predpokladali, že výsledkom tohto pracovného stretnutia bude zmluvná starostlivosť bez zvyšovania stupňov ochrany, prípadne vyhlasovanie lesov osobitného určenia. Návrh dohody však podľa nich ukázal, že opäť nereflektuje dlhodobé požiadavky, resp., že je v rozpore s uzneseniami valných zhromaždení urbárskych spoločenstiev, ktoré boli ŠOP-ke priebežne zasielané, napríklad z Lesopoľnohospodárskeho a pozemkového spoločenstva (LPUS) Ruské so sídlom v Snine.
LPUS Ruské ako vlastník a obhospodarovateľ lesa v odpovedi na návrh dohody vyjadril zásadný nesúhlas so zvyšovaním stupňov územnej ochrany na obhospodarovaných lesných pozemkoch. Zároveň vyhlásil, že to neznamená, že svojimi rozhodnutiami nedokáže zabezpečiť skutočnú ochranu lokality UNESCO, nachádzajúcej sa v Lesnom celku Ruské aj bez zvyšovania stupňov ochrany prírody.
V stanovisku LPUS Ruské k návrhu dobhody zo strany ŠOP SR sa ďalej uvádza, že vlastníci dotknutých lesných pozemkov si veľmi dobre uvedomujú výnimočnosť nimi vlastnených prírodných hodnôt a rozhodne zabezpečia ich ochranu pre ďalšie generácie. Ich zámerom je zriadiť na tomto území súkromnú prírodnú rezerváciu. Lesomajitelia upozorňujú ŠOP-ku na neodškriepiteľný fakt, že LPUS Ruské od svojho vzniku, nevykonáva v pôvodných porastoch jadrovej zóny UNESCO žiadnu hospodársku činnosť z dôvodov, ktoré sú nemenné a nemenné ostanú o to viac, že myslenie a vzťah vlastníka k prírode sa mení tak, ako sa mení myslenie a vzťah k prírode celej spoločnosti, súčasťou ktorej vlastníci lesa rozhodne sú. Lesomajitelia v Ruskom vyjadrujú sklamanie z prístupu ŠOP SR najmä v tom, že ich návrhy nerešpektuje a jednostranne si presadzuje svoje stanoviská.
Členovia LPUPS Ruské v súlade s rozhodnutiami valných zhromaždení z rokov 2018 a 2019 zamietli aktuálny návrh dohody zo strany ŠOP SR, ktorou chce podľa nich štát zamiesť pod koberec množstvo neriešených problémov a krívd, na ktoré už niekoľko rokov intenzívne upozorňujú. Aktuálne oznámili ŠOP SR, že trvajú na lokalite UNESCO v Lesnom celku Ruské a zároveň opätovne uistili vo svojej reakcii všetkých zainteresovaných, že zabezpečia jej ochranu aj bez zvyšovania stupňov ochrany za primeranú finančnú náhradu.
Jozef Marko