Začalo sa medzinárodné podujatie Mládež v horách: Deti budú spoznávať prírodné a kultúrne prostredie Álp a Karpát
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
V rámci 8. ročníka medzinárodného podujatia MLÁDEŽ V HORÁCH sa v priebehu mesiaca júl uskutoční v deviatich krajinách Álp a Karpát množstvo zaujímavých podujatí venovaných deťom a mládeži. Štátna ochrana prírody SR otvára sériu zážitkových programov už tento víkend. Informovala o tom manažérka pre komunikáciu Kristína Bocková.
„Medzinárodné podujatie MLÁDEŽ V HORÁCH 2022 (Youth at the Top2022) je realizované Alpskou sieťou chránených území (Asociáciou Alparc) s finančnou podporou Ministerstva životného prostredia Nemecka a Monackého kniežatstva. V rámci 8. ročníka sa mladí ľudia vydajú do chránených oblastí Álp a Karpát, kde budú spoznávať prírodné a kultúrne prostredie. Deti budú mať počas pripravených podujatí príležitosť skúmať, experimentovať a možno aj prekonávať svoje fyzické možnosti,“ je uvedené v tlačovej správe ŠOP SR.
Správa Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava si tento víkend od 1. do 2. júla 2022 pripravila pre deti a mladých ľudí zážitkový program spojený s aktivitami na tohtoročnú tému podujatia „ Divoká voda a jej podoby“. Súčasťou programu je výlet loďou na Slanícky ostrov umenia, okolo vtáčieho ostrova, turistika v okolí Oravskej priehrady a rieky Biela Orava vrátane území NATURA 2000, hry vo vode a s vodou, environmentálne aktivity pre deti a dospelých či pozorovanie vodného vtáctva spojeného s výkladom.
V dňoch 12 - 13. júla si pre deti a mládež pripravila program Správa Chránenej krajinnej oblasti Biosférickej rezervácie Poľana. Podujatie s názvom „„Poľana v každej kvapke ukrytá“ sa bude konať v území európskeho významu siete NATURA 2000, neďaleko Národnej prírodnej pamiatky Vodopád Bystrého potoka. Počas dňa sa budú pracovníci správy s deťmi monitorovať obojživelníky, spoznávať brehové porasty, určovať vodné bezstavovce tečúcich vôd, vychutnávať čistý prameň zo studničky. Aktivity budú zamerané na spoznávanie mokradnej fauny a flóry, konkrétne pozorovanie vodných bezstavovcov, hmyzu ako aj monitoring obojživelníkov.
„Dôležitý symbolický charakter podujatia spočíva v tom, že stovky mladých ľudí môžu zažiť a zdieľať svoje spojenie s prírodou a okolitými horami v rovnaký čas na rôznych miestach v celej Európe. Podujatie posilňuje vzťah medzi mladými ľuďmi a horskou prírodou. Cieľovou skupinou sú skupiny detí a mladých ľudí vo veku 6 -26 rokov, s odporúčaním pre zapojenie sa detí aj zo sociálne a ekonomicky znevýhodneného prostredia,“ dodáva ŠOP SR.