Začal sa 47. ročník Východoslovenského tábora dobrovoľných ochrancov prírody: Do prírodovedného výskumu sa zapojí takmer 300 amatérskych bádateľov
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Dnes sa začal 47. ročník Východoslovenského tábora dobrovoľných ochrancov prírody (VSTOP), ktorý pri obci Rovné v lokalite Burda potrvá do 4. augusta. Obľúbené podujatie spojené s mapovaním územia pravidelne organizuje Slovenský zväz ochrancov prírody a krajiny (SZOPK) v spolupráci so Štátnou ochranou prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR). Včerajšiu tlačovú správu spracoval Prípravný výbor 47. ročníka VSTOP v spolupráci s Odborom komunikácie a propagácie ŠOP SR.
„Tábor so 46-ročnou tradíciou si získal priazeň dobrovoľníkov a uznanie verejnosti a naďalej napĺňa pôvodné poslanie. Tým je príležitosť pre amatérskych bádateľov, laikov, dobrovoľníkov zapojiť sa do prírodovedného výskumu pod vedením odborníkov na málo preskúmanom území. Odborné výsledky získané z monitoringu počas tábora je možné využiť pri plnení konkrétnych úloh ŠOP SR v podmienkach spravovaného regiónu, a tiež sú vhodným odborným podkladom pre činnosť samosprávnych orgánov,“ napísali autori tlačovej správy.
Riaditeľka Správy Chránenej krajinnej oblasti Latorica ŠOP SR a zároveň aj členka prípravného výboru tábora Kristína Voralová: „Po rotácii predchádzajúcich ročníkov sa nám ideálnym územím javí Revúcka vrchovina. Pri zachovaní pôvodného charakteru stanového mestečka a všetkých požiadaviek, ktoré si prítomnosť takmer 300 účastníkov organizácia podujatia vyžaduje, sme tento rok našli po dohode s majiteľom priestoru a miestnou samosprávou vhodné miesto za hranicou bývalého Východoslovenského kraja.“
Program tábora je rozdelený do odborných sekcií, ktoré počas celého týždňa mapujú dané územie. Účastníci sa tak môžu zapojiť napríklad do jaskyniarskej sekcii, sekcii zameranej na netopiere, obojživelníky, motýle, chrobáky, vážky či slimáky. Veľký záujem je pravidelne o ornitologickú sekciu ako aj o lokálny výskum zameraný na veľké šelmy. Nechýba samozrejme ani botanická, geologická či mykologická sekcia a pre deti účastníkov je pripravený špeciálny program so zameraním na environmentálnu výchovu.
Výsledným produktom je okrem poznania okolitej krajiny a prírody zborník spracovaných výsledkov z terénnej činnosti odborných sekcií v danom území. Jedným z cieľom je aj propagácia miestnych kultúrnych a historických hodnôt. Spoluorganizátor podujatia Miroslav Fulín zo Základnej organizácie SZOPK Bocian: „Východoslovenský tábor ochrancov prírody a krajiny je priestorom pre výmenu skúseností, názorov a poznania, je miestom pre environmentálnu výchovu, vzdelávanie a osvetovú prácu s mládežou. Dôležitá je aj praktická pomoc prírode, ktorú realizujeme v mieste konania tábora.“
Do vedenia takmer 20 odborných sekcií na tohtoročnom tábore sa prihlásili pracovníci z mnohých odborných organizácii ako napríklad z Ústavu lesa SAV vo Zvolene, prírodovední pracovníci z Východoslovenského múzea v Košiciach, Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi, Gemersko-Malohontského múzea v Rimavskej Sobote, Múzea v Leviciach, Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši, vysokoškolskí odborní pracovníci z mnohých slovenských univerzít a ďalší špecialisti na jednotlivé skupiny rastlín a živočíchov.