Výzva premiérovi, aby zastavil skazu vidieka: Samosprávy a vlastníci sa dožadujú prírodných parkov, v ktorých budú sami rozhodovať o využití pôdy
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Vláda Slovenskej republiky prijala na včerajšom rokovaní vyhlásenie k februárovému prevratu v roku 1948, ktoré publikujeme v prílohe k článku. Predseda ÚNIE regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska Milan Ovseník zaslal v reakcii na toto vyhlásenie e-mailom poďakovanie a prosbu premiérovi Eduardovi Hegerovi. Vyzýva ho v nej, aby zastavil skazu vidieka.
„Pri príležitosti 75-ročnej spomienky na začiatok totality, poznačujúcej slovenský vidiek do dnešných dní, chceme Vám úprimne poďakovať za skupinu, ktorej vláda vyjadrila osobitnú ľútosť - tak ako je napísané v dokumente "samostatne hospodáriacich roľníkov, pejoratívne označovaných ako kulakov".
So zadosťučinením úprimne ďakujeme za všetkých našich otcov a starých otcov, ktorí so svojimi rodinami trpeli a strádali len za to, že si chceli svoju zem sami obhospodarovať a nesúhlasili s násilnou totalitnou kolektivizáciou. A vďaka nim aj máme dnes krásne lesy, označované za prírodné dedičstvo. Vďaka práci tejto skupiny ľudí, ktorým vyjadrujete ľútosť.
Vo vyhlásení je výstižne opísané, ako život slovenského vidieka negatívne poznačila násilná kolektivizácia poľnohospodárstva. Ľudia, ktorí odmietali súhlasiť s prevodom svojich majetkov do jednotných roľníckych družstiev a bránili rodinné polia, boli posielaní do väzníc a táborov nútenej práce, ich rodiny boli vyháňané z rodných obcí. Režim sa mstil aj na deťoch perzekvovaných občanov, ktorým zakazoval študovať.
Vážený pán premiér, s ľútosťou Vám však musíme oznámiť, že praktiky víťazného februára 1948 aj za Vašej vlády pokračujú. V ochrane prírody, ktorá chce disponovať s územiami pod označením "národný"! Aj za cenu násilného presadenia svojich záujmov!
Vyhlásenie k februárovému prevratu roku 1948, ktorý následne všetko pomenúval "národný", Vaša vláda v demisii prijala v čase, kedy mocenský valec ochrany prírody chce do konca roku 2023 zvalcovať všetkých, ktorí nesúhlasia s ich požiadavkami na ničnerobenie na vidieku pod názvom "národný".
V Poloninách sa k návrhu na zabratie súkromnej pôdy postavilo vyše 600 osôb vrátane obcí s 4 000 pripomienkami, ktoré unisono vravia: nechceme takúto zonáciu - odmietame dať svoje polia a lesy do takéhoto národného parku.
V Slovenskom krase počuť nesúhlas s Národným parkom Slovenský kras. A nie z úst fašistov, či dezolátov, ako ich označuje dočasný minister Vašej vlády s pohnutou minulosťou sľubu s cieľom oklamania - Ján Budaj. Sú to starostovia dotknutých obcí, ktorí zastupujú aj svojich občanov - vlastníkov pôdy, z ktorej im ochrana prírody zakazuje brať plody a úžitky.
Vo Veľkej či Malej Fatre, vo Vysokých či Nízkych Tatrách miestne obyvateľstvo - vlastníci pôdy a starostovia obcí - odmietajú takéto národné parky, ktoré presadzuje Ján Budaj. Sú odhodlaní brániť si svoju zem a dožadujú sa prírodných parkov,“ uvádza v mailovej správe premiérovi M. Ovseník.
A v závere vyzýva Eduarda Hegera, aby zastavil skazu vidieka. „Neberte im pôdu a umožnite, aby si ľudia mohli svoju zem spravovať a ochraňovať sami, vrátane rozhodovania o jej využití!,“ zdôrazňuje M. Ovseník.