Výzva na klimatický zmier a bezodkladnú pomoc lesom Slovenska
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Po tom, ako sa v sobotu 23. novembra v Antonstále pri Nemšovej zišlo 80 zástupcov zo Združenia trenčianskych vlastníkov súkromných, spoločenstevných a obecných lesov, pokračovali dnes Regionálne informačné dni, organizované ÚNIOU regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska pod názvom Byť informovaní, Informovať a Motivovať pre spádovú oblasť lesnatých regiónov severného Slovenska – Kysuce, Horné Považie, Turiec, Dolnú Oravu a Dolný Liptov. V aule Mestského úradu v Žiline získalo 150 vlastníkov, správcov a obhospodarovateľov lesov informácie o aktuálnych zmenách v zákonoch o lesoch, o pôde, o ochrane prírody a krajiny a v reštitučnom zákone.
„Lesy Slovenska potrebujú klimatický zmier a bezodkladnú pomoc. Potrebujeme, aby sa do lesov vrátili peniaze, ktoré ich vlastníkom berie štát. Ak nebudeme môcť predávať drevo, nebudeme sa vedieť starať o les, pretože nám budú chýbať financie. V niektorých menších urbároch už teraz nemajú z čoho zaplatiť OLH. Demagógie a populizmu je na sociálnych sieťach veľmi veľa. Na druhej strane vnímame, že lesnícke argumenty začína verejnosť čoraz viac akceptovať,“ povedal na úvod stretnutia Milan Ovseník, predseda ÚNIE regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska.
Peter Kicko, generálny riaditeľ Sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva MPaRV SR sa prihovoril účastníkom aj týmito slovami: „Zákon o lesoch vznikal v zložitých spoločenských podmienkach, v ktorých je verejná mienka namierená proti lesníkom a v médiách sa presadzuje ochranárska loby. Zákon o lesoch a zákon o pôde prinášajú niekoľko pozitívnych zmien v prospech neštátnych vlastníkov lesov. V roku 2017 bolo neštátnym vlastníkom rozdelených na dotáciách 2,1 mil. eur, v roku 2018 to bolo 2,3 mil. eur, za rok 2019 to bude 2,5 mil. eur a na rok 2020 bude pripravených 3 mil. eur. Pripravuje sa výzva na poskytovanie ďalších dotácií, napr. 2 000 eur na kilometer oplôtkov, budovaných na ochranu mladých lesných kultúr pred škodami zverou.“
Účastníci regionálneho informačného dňa prijali výzvu ku klimatickému zmieru a bezodkladnej pomoci lesom Slovenska:
Vyzývame všetkých zodpovedných, dotknutých klimatickými zmenami: Zachráňme lesné bohatstvo Slovenska.
1. Vyhlásme „klimatický zmier“ bezodkladným vytvorením KLIMATICKEJ TRIPARTITY pre Zelenšie Slovensko (KLIMATRIPARTITY) na úrovni vlády za účasti zástupcov neštátnych vlastníkov lesov.
2. Podporme vyplatenie podpôr na mimoprodukčné funkcie lesov za rok 2019 v plnej výške 8,5 milióna eur.
3. Spustime podporu na mimoprodukčné funkcie lesov za rok 2020 do februára 2020 a vyčleňme na ňu minimálne 10 miliónov eur.
Regionálne informačné dni budú pokračovať 29. novembra v Drienici pri Sabinove pre členov Šarišsko-zemplínske regionálne združenie vlastníkov neštátnych lesov a Regionálne združenie vlastníkov lesov Spiš. Skončia v prvý decembrový týždeň na Gemeri v spolupráci s Gemerským regionálnym združením vlastníkov neštátnych lesov. ÚNIA združuje v 11 regionálnych združeniach vlastníkov lesov, obhospodarujúcich 400 000 hektárov.
Jozef Marko