Význam dreva: Ľudia sú s ním spojení od kolísky po truhlu
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Drevo ako obnoviteľná a najekologickejšia surovina môže zmierňovať negatívne dosahy zmeny klímy. Taký je jeden z výstupov projektu, ktorý riešili zvolenskí výskumníci. „Prispieť k tomu môže prostredníctvom zvyšovania množstva uhlíka, uloženého v produktoch z dreva,“ povedal dnes novinárom Martin Moravčík z Národného lesníckeho centra - Lesníckeho výskumného ústavu. Informáciu zverejnila agentúra TASR na stránke Teraz.sk.
M. Moravčík vysvetlil, je dôležité, aby ľudia drevené výrobky používali. „Je to surovina, ktorá keď sa vyťaží a vyrobia sa z nej výrobky, slúžia celej spoločnosti. Ľudia sú spojení s drevom od kolísky až po truhlu. Obohacuje to tiež náš život, pretože táto surovina vytvára prostredie, v ktorom sa človek dobre cíti,“ zhrnul podľa TASR lesnícky výskumník.
„Do bilancie uhlíka sa zahŕňa rezivo, drevné panely, papier a lepenky. Pri týchto polotovaroch nie je okamžitá oxidácia uhlíka, jeho emisie sa uvoľňujú do atmosféry neskôr,“ spomenul M. Moravčík s tým, že zásoby uhlíka a jeho zmeny vypočítali osobitne pre každú kategóriu výrobkov z dreva.
Pri aktuálnej úrovni ťažby dreva, čo je vyše deviatich miliárd kubických metrov ročne, štruktúre a objeme produkcie výrobkov z dreva, sa zvýšilo ročné množstvo uhlíka v produktoch približne o 1,5 milióna ton. Keďže hlavným spôsobom využitia listnatého dreva na Slovensku je výroba celulózy a papiera, zhoršenie uhlíkovej bilancie vyplýva z krátkej životnosti, a teda aj neschopnosti dlhodobejšie skladovať uhlík.
Výskumníci podľa TASR ďalej tvrdia, že zlepšenie využívania dostupných zdrojov na domácu spotrebu, obmedzenie vývozu a domáce spracovanie suroviny môže posilniť drevospracujúci priemysel pri napĺňaní cieľov zelenej ekonomiky. Slovensko v súčasnosti viac dreva exportuje ako dováža. Priemerný objem exportu za posledných desať rokov dosiahol 2,5 milióna kubických metrov. V exporte dreva prevládali ihličnaté výrezy prvej až tretej kvalitatívnej triedy.
Výmera lesa na Slovensku je 2 023 051 hektárov (rok 2019), z toho hospodárske lesy sú 73 percent, ochranné lesy 17 percent a lesy osobitného určenia desať percent. Najzalesnenejší je Žilinský samosprávny kraj. Ihličnatých a prevažne ihličnatých lesov je u nás 26 percent, zmiešaných lesov je 20 percent, listnatých a prevažne listnatých lesov je 54 percent. Jeden človek za jeden rok spotrebuje 330 kilogramov kyslíka, čo vyprodukujú dva stromy ročne.
Spoločný projekt GREENWOOD riešili v rokoch 2015 až 2019 výskumníci z Národného lesníckeho centra a Technickej univerzity vo Zvolene. Financovala ho Agentúra na podporu výskumu a vývoja Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Jeho cieľom bolo optimalizovať využívanie dreva na Slovensku a naplniť tak princípy zelenej ekonomiky.