Vyše 84 percent Chráneného vtáčieho územia Volovské vrchy tvoria lesné pozemky: Má sa tam zlepšiť stav populácie hlucháňa, tetrova a ďalších vtáčích druhov
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Hlavným cieľom programu starostlivosti o Chránené vtáčie územie Volovské vrchy je zlepšiť stav štyroch druhov vtákov - hlucháňa hôrneho, tetrova hoľniaka, orla krikľavého a pôtika kapcavého. Má sa zachovať aj priaznivý stav ďalších 21 druhov vtákov. Vyplýva to materiálu, ktorý predložilo Ministerstvo životného prostredia SR do medzirezortného pripomienkového konania. TASR o tom informuje na portáli Teraz.sk.
Chránené územie sa nachádza na východnom Slovensku a bolo vymedzené pre ochranu 25 vtáčích druhov. Rozloha CHVÚ Volovské vrchy je 121.420 hektárov. Takmer na 89 percentách územia platí prvý stupeň ochrany. "Zvyšných vyše 11 percent sa prekrýva s existujúcimi územiami národnej či európskej sústavy chránených území, v ktorých platí druhý až piaty stupeň ochrany," vysvetľuje envirorezort. Viac ako 84 percent územia tvoria lesné pozemky, z nich 57,6 percenta sú hospodárske lesy.
Portál Teraz.sk ďalej uvádza predpoklad envirorezortu, že Programom starostlivosti o Chránené vtáčie územie Volovské vrchy by sa mala zvýšiť a udržať populácia hlucháňa hôrneho na 15 kohútov. Udržať by sa mali aj podmienky na hniezdenie tetrova hoľniaka. Ráta sa so zvýšením populácie na päť kohútov. V prípade populácie orla krikľavého by malo ísť o zvýšenie minimálne 15 hniezdnych párov a pôtika kapcavého na najmenej 155 hniezdnych párov. Zachovať sa má priaznivý stav bociana čierneho, včelára lesného, muchárika malého, prepelice poľnej či orla skalného.
Envirorezort chce programom zlepšiť spoluprácu s vlastníkmi a správcami pozemkov pri ochrane vtákov. Zabezpečiť sa má aj legislatívny rámec na zlepšenie kvality biotopov vo Volovských vrchoch.