Výmena názorov na využitie dreva pokračuje: Envirorezort znova obviňuje lesníkov, Národné lesnícke centrum kontruje a víta diskusiu
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Ministerstvo životného prostredia je sklamané z návrhov Národného lesníckeho centra (NLC), uviedlo dnes na sociálnej sieti. V súčasnej situácii by podľa envirorezortu malo byť práve NLC tým, kto rozanalyzuje dôvody nedostatku dreva a navrhne optimálne riešenia. Namiesto toho NLC podľa tvrdenia envirorezortu navrhuje ťažiť a predávať kalamitné drevo z národných parkov a chránených území s najvyšším 5. stupňom ochrany. Tento návrh považujú životniari za nezmyselný, pretože toto hnijúce, roky sa rozkladajúce drevo nie je drevom, aké budú občania potrebovať v zime 2022/23 na vykurovanie svojich domácností.
„Ministerstvo životného prostredia SR konštatuje, že Národné lesnícke centrum zneužíva strach ľudí zo súčasnej energetickej krízy, aby presadzovalo ťažbu kalamitného dreva z chránených území. Ministerstvo životného prostredia pripomína, že postupy nahrávajúce záujmom veľkých odberateľov dreva na úkor ochrany prírody tu už za vlád Roberta Fica boli a viedli ku súdnemu sporu EÚ voči SR.
Skutočný dôvod nedostatku dreva nie je to, že v bezzásahových územiach národných parkov ostáva staré, kalamitné drevo. Bez ohľadu na toto drevo sa na Slovensku dreva ťaží veľa, otázne je ale, v čí prospech? Ilustruje to napr. návrh tzv. zelenej správy ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, podľa ktorého sa v minulom roku vyťažilo na Slovensku 7,64 mil. m3 dreva, z toho kalamitná ťažba predstavovala 2,92 mil. m3.
Kalamitná ťažba teda tvorí aj v tomto období viac ako tretinu z celkovej ťažby (38,2 %). Štát ale nedisponuje včasnými dátami, aby predchádzal nadmerným vývozom do zahraničia, ani hodnovernými dátami, v akej kvalite bolo vyťažené kalamitné drevo,“ uviedol envirorezort na sociálnej sieti.
Národné lesnícke centrum vzápätí na sociálnej sieti zakontrovalo stanovisku ministerstva životného prostredia: „NLC v žiadnom prípade nenavrhuje vyťažiť drevo z území národných parkov, a už určite nie z území v 5. stupni ochrany. Ide o hrubé nepochopenie zo strany Ministerstva životného prostredia SR.
NLC vyhodnotilo, koľko dreva bolo ponechané za posledných 10 rokov v slovenských lesoch, ako dôsledok nespracovania kalamity, a to vo všetkých lesoch, vrátane (a prevažne) hospodárskych.
Je zrejmé, že 10 rokov staré drevo už nikto nevyužije. Je však potrebné sa zamyslieť, či je potrebné ponechávať každoročne niekoľko tisíc metrov kubických dreva ležať v porastoch, alebo je užitočnejšie toto drevo využiť v prospech slovenských domácností.
NLC rovnako nespochybňuje dôležitosť mŕtveho dreva v lesných porastoch. Na mieste je však otázka, či sme natoľko bohatá krajina, že si môžeme dovoliť ho mať najviac zo štátov EÚ.
Pokiaľ stanovisko NLC vyvolalo k danej téme diskusiu, je to len dobre. Je potrebné hľadať spoločné riešenia ako globálnej klimaticlej, tak aj súčasnej energetickej krízy.“