Všimli sme si: Zásadná novela zákona o ochrane prírody kontra riešenie zásadných nedostatkov ochrany prírody
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Ministerstvo životného prostredia SR zverejnilo na portáli SLOV-LEX predbežnú informáciu k návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny a zákon č. 325/2006 Z. z. o lesoch. V súčasnosti prebieha medzirezortné pripomienkové konanie a predbežné zapracovanie pripomienok. O tom, ako sú tieto pripomienky envirorezortom akceptované, hovorí jeho správa o účasti verejnosti na tvorbe tohto právneho predpisu, ktorú publikujeme spoločne s linkom na všetky podklady k legislatívnej úprave.
„K predmetnej informácii zaslali vyjadrenia Združenie zamestnávateľov lesného hospodárstva na Slovensku, Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska, ako aj ostatná verejnosť. Vo svojich vyjadreniach žiadali upustiť od pripravovaného zámeru realizácie novely zákona, ktorou sa mení a dopĺňa zákon o ochrane prírody a krajiny z dôvodu, že ciele legislatívneho procesu, popísané v predkladacej správe, už boli implementované v predchádzajúcom legislatívnom procese a premietnuté v prijatí zákona č. 356/2019 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon o ochrane prírody a krajiny s účinnosťou od 1. januára 2020 a časť cieľov je obsahovo nesúvisiaca s navrhovanou úpravou.
Ďalej tiež navrhovali vypracovať zásadnú novelu zákona o ochrane prírody, ktorá vytvorí prehľadný, zrozumiteľný, efektívny a ekonomicky udržateľný nástroj ochrany prírody, a ktorá objektívne zhodnotí súčasný stav, potreby a spôsoby ako dosiahnuť priaznivý stav predmetov ochrany v rámci kritérií trvalej udržateľnosti t. j. vyrovnanosti všetkých pilierov trvalo udržateľného rozvoja.
Ministerstvo životného prostredia SR si je vedomé skutočnosti, že účel novely zákona o ochrane prírody a krajiny účinnej od 1. januára 2020 je obdobný tomu, aký má predkladaný návrh zákona, ako však vyplýva z rozsudku súdneho dvora Európskej únie z 22. júna 2022 (C-661/20), je nutné prijať aj ďalšie legislatívne zmeny, aby bol zabezpečený súlad a náležité uplatňovanie smerníc Európskej únie v oblasti ochrany prírody - smernice Rady 92/43/EHS z 21. mája 1992 o ochrane prirodzených biotopov a voľne žijúcich živočíchov a rastlín a smernice Európskeho parlamentu a Rady 2009/147/ES z 30. novembra 2009 o ochrane voľne žijúceho vtáctva.
Ministerstvo životného prostredia SR zastáva názor, že úprava v súčasnosti platného zákona o ochrany prírody a krajiny by v budúcnosti mohla byť predmetom komplexnejšej systémovej zmeny, avšak v súčasnosti je nutné sa prioritne zamerať na riešenie zásadných nedostatkov v oblasti ochrany prírody, na ktoré poukázal Súdny dvor Európskej únie vo vyššie uvedenom rozsudku,“
Zdroj: Legislatívny proces - SLOV-LEX