Všimli sme si: Po používaní zdravého sedliackeho rozumu volajú už nielen vlastníci lesov a odborní lesní hospodári, ale aj potravinári a farmári
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Vlastníci lesov a odborní lesní hospodári už dávnejšie volajú po používaní zdravého sedliackeho rozumu najmä vo vzťahu k rozsahu bezzásahového režimu, ktorý má byť podľa štátnych ochranárov do roku 2030 až na 75 percentách výmery v deviatich národných parkoch na Slovensku a podľa niektorých ekoaktivistov až na 10 percentách výmery lesných pozemkov u nás. Aktuálne volajú po tom, čím sa riadili naši predkovia po celé stáročia, aj potravinári a poľnohospodári.
Portál NášVidiek.sk uverejnil informáciu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), ktorá uvádza, že pri implementácii stratégie Z farmy na stôl (Farm To Fork) musí Slovensko na národnej úrovni použiť triezvy sedliacky rozum. Až príliš veľké nadšenie z plnenia environmentálnych cieľov na celoeurópskej úrovni môže mať podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v konečnom dôsledku negatívny dopad na cenu potravín a životnú úroveň ľudí najmä vo vidieckych oblastiach. Konštatovala to včera hovorkyňa SSPK Jana Holéciová.
Portál NášVidiek.sk ďalej informuje, že poslanci Európskeho parlamentu 19. októbra schválili Stratégiu Z farmy na stôl, ktorá spolu s pripravovanou Spoločnou poľnohospodárskou politikou EÚ významne ovplyvní výrobu potravín v únii. Primárny dôraz sa bude klásť na ekologickejšiu výrobu potravín. Keďže však zelené ciele boli stanovené bez podloženia dátami a bez posúdenia ich dopadu, ich napĺňanie môže podľa SPPK výrazne oslabiť potravinovú bezpečnosť EÚ.
„Zníži sa poľnohospodárska produkcia a potraviny sa automaticky stanú drahšími. Kým členské krajiny budú tlačené do ekologizácie a následne drahšej výroby potravín, tretie krajiny sveta budú na úkor Európy profitovať a nahradia chýbajúcu produkciu svojím navýšeným dovozom,“ ozrejmila na portáli NášVidiek.sk Jana Holéciová.
SPPK zaslala v rámci Konzorcia s českými samosprávnymi organizáciami list slovenským a českým europoslancom s vyjadrením požiadavky podporiť záujmy agropotravinárov a hlasovať proti stratégii. Poslanci Európskeho parlamentu aj napriek kritike európskych agropotravinárov z mnohých krajín schválili stratégiu v pôvodnom znení.
Podľa Stratégie Z farmy na stôl by mala EÚ napríklad obmedziť produkciu metánu a znížiť stavy hospodárskych zvierat či používať menšie objemy hnojív do pôdy. Ciele stratégie boli zo strany Európskej komisie ešte donedávna prezentované ako indikatívne. Hlasovanie v EP však potvrdzuje ich záväznú povahu, čo je silný politický signál.
„Odvolávame sa na štúdie amerického agrorezortu, podľa ktorého by stratégia mohla viesť k nárastu počtu ľudí s nedostatočným prístupom k potravinám. V závislosti od toho, či bude stratégia a jej ciele implementované len v EÚ alebo na celom svete, by sa mohol zvýšiť počet osôb s nedostatočným prístupom k potravinám o 22 až 184 miliónov. Implementácia cieľov stratégie môže síce viesť k redukcii poľnohospodárskych emisií v EÚ o 20-30 %. Toto zníženie by ale mohlo byť zo 40 až 60 % kompenzované posilnenou produkciou poľnohospodárskych emisií v tretích krajinách sveta,“ uviedol predseda SPPK Emil Macho.
Portál NášVidiek.sk dodáva, že Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora aj preto vyzýva slovenský agrorezort, vládu a poslancov Národnej rady SR, aby pri implementovaní prijatej stratégie na úrovni Slovenskej republiky sa najskôr začala odborná diskusia s výrobcami potravín.