Všimli sme si: O Muránskej planine polopate. Kto nechce, nepochopí
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Viliam Flachbart, ktorý študoval na Lesníckej fakulte vo Zvolene a žije v Spišskej Novej Vsi, zvykne na sociálnej sieti písať o lese, vnímaní lesa a lesníckej práci. Vo svojom najnovšom statuse publikuje názornú fotografiu a ako sám uvádza „polopatistický pohľad pre tých, ktorí nechápu, čo je to Muránska planina.“
„V popredí sú extrémne strmé a skalnaté svahy planiny (kategória ochranných lesov zo stanovišťa vyhlásená nezávisle od štátnej ochrany prírody), porastené listnatými drevinami, chrániacimi extrémne stanovištia pred eróziou. Tu si možno predstaviť bezzásahový režim. Mierne zvlnený povrch planiny (v pozadí) s významne zmeneným drevinovým zložením v prospech smreka, s evidentne zníženou autoregulačnou schopnosťou si vyžaduje pravidelnú starostlivosť najmä (ale nielen) kvôli hrozbe premnoženia lykožrúta smrekového. Na týchto lokalitách nie je možné zaviesť bezzásahový režim bez následných fatálnych škôd (rozvratu porastov),“ komentuje uverejnenú fotografiu V. Flachbart.
Ani takýto zrozumiteľný pohľad a lesnícky výklad k nemu nestačí tým, ktorí ho odmietajú akceptovať. Agentúry SITA a TASR dnes zverejnili informáciu občianskej iniciatívy My sme les a Svetového fondu na ochranu prírody (WWF Slovensko), ktoré vo svojom stanovisku vyvíjajú mediálny tlak na vládu a tvrdia, že jej postoj k zonácii Muránskej planiny bude precedensom pre ďalšie chránené územia. Muránska planina by mohla byť podľa nich prvým národným parkom, ktorý by spĺňal platný zákon o ochrane prírody a krajiny.
Tlačová agentúra TASR na svojej internetovej stránke Teraz.sk ďalej uvádza, že to, aký postoj zaujme vláda k návrhu zonácie národného parku Muránska planina, ukáže, či sľuby o zmene prístupu k životnému prostrediu neboli len prázdne slová. "Namiesto ďalších diskusií by tak vláda mala urobiť krok vpred a zamerať sa na programy rozvoja regiónov a pracovných príležitostí naviazaných na existenciu národného parku, ktoré tiež sľubuje podporovať vo vládnom programe," hovorí riaditeľka WWF Slovensko Miroslava Plassmann.
Muránska planina by tiež smerovala k naplneniu medzinárodných kritérií IUCN. Občianske združenie (OZ) Prales taktiež podporuje myšlienku, aby národné parky na Slovensku spĺňali medzinárodné štandardy IUCN. Podpredseda OZ Prales Juraj Vysoký však považuje za správne, aby sa o návrhu zonácie ešte viedla odborná aj verejná diskusia. "Je to ako s košeľou, ak si zapnete prvý gombík zle, potom to už nijako nenapravíte. A vedenie parku tento proces absolútne nezvládlo," podotkol. Marián Jasík z OZ Prales navrhuje, aby sa do piateho stupňa ochrany, zóny A, zaradili všetky hodnotné lesy, ktoré tvoria 40 percent rozlohy parku.
V správe TASR je ďalej uvedené, že WWF Slovensko aj My sme les sa obávajú, že ak sa zonáciu Muránskej planiny s viac ako 50 percentami bezzásahového územia nepodarí prijať, bude ohrozená budúcnosť planiny i ďalších národných parkov. Pripomínajú, že rozvoj regiónu bude na báze mäkkého turizmu. Potenciál je aj pri spracovaní dreva, ktoré vyťažili prírode blízkym spôsobom, na miestnych pílach a vo firmách.
Jozef Marko