Všimli sme si: Minister Budaj tvrdí, že v mnohých národných parkoch nie je dostatok pravej prírody pre bezzásahový les...
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Minister životného prostredia SR Ján Budaj je po tom, ako hrozí novele zákona o ochrane prírody a krajiny a takzvanej reforme národných parkov, že ju poslanci Národnej rady SR neschvália, opäť veľmi aktívny v poskytovaní rozhovorov a dostáva vo viacerých médiách veľký priestor. Denník SME uverejnil so šéfom envirorezortu interview, v ktorom tvrdí, že by bolo dobré, keby niektoré energeticky náročné výroby odišli zo Slovenska a že envirofond nie je bankomat.
Z hľadiska stretu dvoch prístupov (lesníckeho aktívneho a ochranárskeho pasívneho) k manažovaniu krajiny v chránených územiach sú pozoruhodné dve odpovede, v ktorých minister Budaj delí prírodu na pravú a nepravú, uznáva síce, že mnohí lesníci sú milovníkmi prírody, ale štátny podnik je zameraný na hospodársky výsledok a ak budú iba ochrancovia prírody spravovať národné parky, dostanú stámilióny eur z Európskej únie a do tretice pripúšťa, že životniari sú pripravení zmenšiť hranice národných parkov tam, kde nenájdu dostatok územia pre bezzásahový les... Z rozhovoru s J. Budajom, publikovanom v denníku SME, na portáli Lesmedium.sk zverejňujeme spomenuté dve otázky a odpovede.
Reforma národných parkov hovorí o presune pozemkov v národných parkoch patriacich Štátnym lesom pod ochranárov. V okolitých krajinách nie je výnimkou, že v krajine je 75 percent plochy národných parkov v bezzásahovej zóne, v čom je problém na Slovensku?
„Nie je to pravidlom ani v okolitých krajinách, je to skôr víziou Európskej únie. V Spojených štátoch sú národné parky vyľudnenými územiami, v Európe sú to vždy a všade miesta, kde človek žije a spoluvytvára prírodu. Nikdy nebude zozónovaný národný park, kým tam stále bude pánom štátny podnik Lesy SR. Akokoľvek sú mnohí lesníci milovníkmi prírody, ich podnik je zameraný na hospodársky výsledok a ťažbu dreva. My budeme môcť čerpať podporu zo Európskej únie, či už z 16 miliónov z plánu obnovy, alebo z eurofondov na ochranu životného prostredia, kde je na najbližšie roky vyčlenených 280 miliónov.“
Do konca volebného obdobia sa ešte bude rozširovať bezzásahová zóna?
„V každom národnom parku by podľa súčasne platného zákona mali dosahovať 50 percent plochy. Žiaľ, obávam sa, že v mnohých národných parkoch už nie je toľko pravej prírody, aby sme tam našli toľko územia pre bezzásahový les. Tam, kde národný park už stratil charakter prírodnej hodnoty, sme pripravení zmeniť jeho hranice a zmenšiť rozlohu národného parku. Nebudeme to robiť paušálne ani nebudeme ustupovať developerským záujmom.“