Vojenské lesy a majetky sú dôkladne prevetrávané vnútorným auditom
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Ako sme už informovali na stránke Lesmedium.sk, Národný kontrolný úrad našiel v štátnom podniku Vojenské lesy a majetky viacero porušení zákona ešte v marci tohto roka. Minister obrany Jaroslav Naďvtedy uviedol, že si správu NKÚ preštuduje a na základe toho vyvodí dôsledky. Momentálne čaká rezort obrany na výsledky vnútorného auditu. TASR o tom informovala hovorkyňa Martina Kovaľ Kakaščíková. „V súčasnosti prebieha v štátnom podniku Vojenské lesy a majetky SR vnútorný audit, ktorý si vzhľadom na precíznosť a dôkladnosť celého procesu vyžaduje náležitý čas,“ uviedla pre TASR Kovaľ Kakaščíková. O výsledkoch auditu aj následne prijatých záveroch hodlá rezort informovať verejnosť hneď po ukončení celého procesu. Informáciu o tom zverejnila TASR na svojej stránke Teraz.sk.
O porušeniach viacerých zákonov vrátane zákona o verejnom obstarávaní informoval NKÚ v marci tohto roku. Vtedy našiel NKÚ problémy, že sa podľa NKÚ mali Vojenské lesy a jeho manažéri „správať ako súkromná spoločnosť“. Úrad pre verejné obstarávanie už v minulosti rozhodol, že sú Vojenské lesy a majetky verejným obstarávateľom, čo štátny podnik podľa NKÚ nerešpektoval a odmietal s úradom spolupracovať. To bol aj jeden z dôvodov, prečo NKÚ začal kontrolu hospodárenia Vojenských lesov a majetkov v rokoch 2016 až 2019.
Verejné obstarávanie podľa NKÚ Vojenské lesy a majetky š. p. zverovali externej firme, ktorej výber nebol vecne zdôvodnený a stál 80 000 eur. Rovnako tak boli vybrané advokátske kancelárie bez verejného obstarávania. Za ich služby zaplatili Vojenské lesy a majetky počas kontrolovaného obdobia takmer 735 000 eur. Problém našiel NKÚ aj pri postupovaní v nesúlade s princípmi verejného obstarávania, rovnako ako chyby pri zverejňovaní faktúr, objednávok a zmlúv v zmysle infozákona.
Za vážne zistenie považuje úrad aj „neštandardnú“ zmenu zakladacej listiny Vojenských lesov a majetkov. Rezort obrany podpisom už bývalého ministra Petra Gajdoša zmenilo hlavný predmet činnosti štátneho podniku na podnikateľský. Udiať sa tak malo v septembri minulého roku, desať dní pred oficiálnym začiatkom kontroly. Tento krok považuje NKÚ podľa TASR za snahu vyhnúť sa povinnostiam vyplývajúcim zo zákona o verejnom obstarávaní.