Vojenské lesy a majetky SR: Duálne vzdelávanie s praktickou výučbou lesníckych prác v študijnom odbore lesná výroba
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Duálne vzdelávanie je systém odborného vzdelávania, ktoré sa vyznačuje úzkym prepojením všeobecného a odborného teoretického vzdelávania v strednej odbornej škole s praktickou prípravou u konkrétneho zamestnávateľa. Vojenské lesy a majetky SR š. p., o.z. Kežmarok od roku 2018 poskytuje praktickú výchovu pre žiakov odboru lesná výroba zo Spojenej školy v Starej Ľubovni, elokovaného pracoviska Lomnička.
V školskom roku 2022/2023 sa prihlásilo do prvého ročníka 20 žiakov a z druhého ročníka nastúpilo na začiatku školského roka 7 žiakov. Zvýšený počet prvákov dokazuje, že projekt je úspešný a záujem v marginalizovanej skupine obyvateľov sa zvyšuje vďaka benefitom, ktoré duálne vzdelávanie so sebou prináša.
Vojenské lesy a majetky SR, š. p. na základe zvýšenému záujmu žiakov o dvojročný študijný odbor lesná výroba požiadali SPPK, ako stavovskú organizáciu, o navýšenie počtu žiakov na odbornom výcviku u zamestnávateľa z pôvodných 20 žiakov na 35.
Preto sa 8. novembra 2022 uskutočnilo opakované overenie spôsobilosti poskytovať praktické vyučovanie v systéme duálneho vzdelávania pre zamestnávateľa Vojenské lesy a majetky SR š. p., o. z. Kežmarok.
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora sa v zmysle zákona č. 61/2015 Z. z. o odbornom vzdelávaní a príprave podieľa na koordinácii odborného vzdelávania a prípravy pre trh práce v rezorte pôdohospodárstva. Nakoľko však ide o lesnícky odbor, spolupracujúcou organizáciou je Slovenská lesnícka komora, a teda jej traja členovia vykonali overovanie.
Zamestnávateľ, u ktorého sa overuje spôsobilosť, musí spĺňať kritériá podľa platného normatívu. Normatív materiálno-technického a priestorového zabezpečenia je vytvorený s cieľom zabezpečenia kvalitnej prípravy absolventov učebného odboru lesná výroba.
V praktickej výučbe čaká žiakov kolobeh prác v lesníckych činnostiach. Zimné obdobie žiaci praxujú v rámci dielne školy, kde spoločne s majstrami odborného výcviku konštruujú drevené posedy a krmelce pre zver, zhotovujú vtáčie búdky či úkryty pre netopiere. Začiatkom jari študenti začnú s prípravami na jarné zalesňovanie a prácami v lesnej škôlke.
Absolventi učebného odboru nachádzajú po ukončení školy uplatnenie v lesníckej prevádzke, pričom nadobudnuté praktické skúsenosti výrazne zlepšujú kvalitu vykonanej práce. Škola aktuálne pripravuje významnú investíciu na rozšírenie priestorov školy o priestory na praktické vyučovanie.
Ing. Michal Dudák, riaditeľ o. z. Kežmarok, Vojenské lesy a majetky SR, š. p.