Vo Zvolene sa konalo 30. valné zhromaždenie Slovenskej lesníckej komory: Slabá odozva členskej základne na rôzne výzvy
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Na pôde Technickej univerzity vo Zvolene sa 15. mája uskutočnilo v poradí už 30. valné zhromaždenie Slovenskej lesníckej komory. V úvodných príhovoroch vystúpili rektor Technickej univerzity vo Zvolene Rudolf Kropil, dekan lesníckej fakulty Rastislav Šulek a poverený generálny riaditeľ Sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Peter Kicko. Slovenská lesnícka komora o tom informuje na svojom webe.
Peter Kicko v príhovore zdôraznil, že považuje členov Slovenskej lesníckej komory za dôležitých partnerov pri tvorbe lesníckej politiky. Podľa jeho slov má súčasná vláda veľký záujem riešiť problematiku vidieka. Informoval členov lesníckej stavovskej organizácie o vyčlenení 8 mil. eur na plnenie mimoprodukčných funkcií, o schválenom Národnom lesníckom programe a o snahe agrorezortu, aby lesníci a poľnohospodári dostali finančné prostriedky z Plánu obnovy a odolnosti SR na riešenie klimatickej krízy.
Predseda Slovenskej lesníckej komory Igor Viszlai oboznámil prítomných so správou o činnosti Slovenskej lesníckej komory za uplynulý rok. Niekoľkokrát vo svojom vystúpení vyzýval členov komory k zvýšenej aktivite a v úvode zdôraznil: „Naozaj žijeme hektickú dobu a nájsť termín konania podujatí je dnes ťažké. Až príliš veľa kolízii termínov spôsobuje, že nie všetci, ktorí by aj mali záujem sa podujatia zúčastniť, jednoducho nemôžu. Nemôžu byť na dvoch, neraz na troch miestach naraz. No tí, ktorí dnes sem do Zvolena prišli, verím, že si vypočujú so záujmom, čo všetko Slovenská lesnícka komora po ostatný rok urobila, zrealizovala a zabezpečila.
A to všetko napriek tomu, že takmer celá agenda je na členoch predstavenstva komory a z členskej základne je pomerne slabá odozva na rôzne výzvy. Výzvy k tomu, aby sa členovia komory zapojili napr. do podávania podnetov na činnosť komory, na zaujatie stanovísk ku strategickým dokumentom, ku príprave legislatívnych noriem a podobne. Tu potom naozaj vyvstáva otázka, prečo má Slovenská lesnícka komora členov, koľko má. Ale ja to teraz myslím v obrátenom garde – načo ich toľko má, keď aktívnych je zopár.
V rôznych diskusiách s nečlenmi komory počúvame – načo vstúpiť do komory – čo mi komora dá? Ale zamýšľa sa niekto nad tým, čo môže on dať komore? Povedal si niekto, že vstúpim do komory, lebo je tu možnosť niečo ovplyvniť a teda aktívne do toho vstúpim? Viem, je to otázka na tých, ktorí tu nie sú, lebo nie sú členovia komory. Ale otázka je aj na vás, ktorí ste tu a ktorí majú možnosť niečo ovplyvniť a aj tak je reakcií minimum.
Pritom je nás tu veľa odborníkov na rôzne oblasti a práve to je výhoda kolektívu. Jeden je dobrý v tom a iný zas v inom. Jeden je doma v napr. pozemkovom práve, druhý v pestovaní lesa, tretí v taxácii. No a spolu vedia posúvať veci naprieč celým spektrom problémov v lesníctve ako takom. Len treba chcieť.“
Link na celý článok: Vo Zvolene sa 15. mája 2024 konalo 30. valné zhromaždenie Slovenskej lesníckej komory - Slovenská lesnícka komora (slsk.sk)