Vlastníci snemovali
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Asi pol milióna hektárov našich lesov je v rukách súkromných vlastníkov, ktorí však majú pri ich ochrane a využívaní obmedzené možnosti. Na sneme Združení vlastníkov neštátnych lesov žiadali preto o zmenu legislatívy.
Legislatíva a financovanie sú v čase krízy podľa vlastníkov neštátnych lesov ich najväčšou brzdou. "Je tu práve ten problém území európskeho významu, ktoré boli zaradené v roku 2003 do zoznamu navrhovaných území, každý očakáva jednoduchú akceptáciu ich potreby, to znamená náhradu za to, že pristúpili k tomu, aby sa chránilo to, čo verejnos chce," uviedol podpredseda únie Milan Ovseník..
Na sneme sa rozprúdila aj odborná diskusia. Praktické závery zhrnul predseda únie Juraj Vanko: "My požadujeme hlavne prijatie nových legislatívnych noriem, o ktoré sa budeme môc oprie pri vymáhaní týchto záležitostí. Okrem toho vieme, že aj my budeme musie zmeni trošku stratégiu prístupu k verejnosti, že teda budeme musie zrozumiteľnejším spôsobom vedie verejnosti vysvetľova, že my nie sme len tí, ktorí rúbu stromy, ale, že my sme tí, ktorí sa o lesy starajú, aby plnili všetky funkcie. V prvom rade sociálnu a environmentálnu funkciu."
Do financovania neštátnych lesov prišlo v posledných troch rokoch 3,6 miliardy slovenských korún, aké sú ďalšie východiská?
"Zlúčením ministerstiev pôdohospodárstva a životného prostredia sa vytvoria ideálne podmienky na to, aby sa tieto rozporové problémy dali rieši pod jednou strechou," uviedol generálny riaditeľ Sekcie lesného hospodárstva Július Novotný.
Vlastníci neštátnych lesov pociujú nezáujem verejnosti o ich problémy, a to napriek tomu, že sa neustále zvyšujú požiadavky na sociálne funkcie lesov a rôzne zážitkové aktivity. "Prejavuje sa to najmä v presadzovaní neprimeraných ekologických požiadaviek, vyúsujúcich do tlakov na obmedzenie hospodárskej činnosti v lesoch a spochybňovanie racionálneho využívania ich bohatstva," vysvetlil J. Vanko.
Podľa neho tieto trendy vytvárajú stále nebezpečnejšiu nerovnováhu medzi požiadavkami verejnosti na lesy a schopnosou vlastníkov lesov zabezpečova ich bez podpory štátu.
"Pozíciu lesného hospodárstva významne oslabujú diskriminačné legislatívne opatrenia, ako je likvidačná daňová politika samospráv a neochota rieši záležitosti majetkovej ujmy z dôvodov ochrany prírody, alebo zo strany podnikateľských subjektov, ktoré využívajú lesný majetok bezplatne," konštatoval J. Vanko.
(Zdroj: Slovenský rozhlas, 29.5.2010, Roľnícke noviny, 2.6.2010)