Vlastníci lesov žiadajú v súvislosti s vyhlásením Prírodnej rezervácie Pralesy Slovenska o ochranu súkromného majetku
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska víta nariadenie Vlády Slovenskej republiky, ktorým sa vyhlasuje Prírodná rezervácia Pralesy Slovenska, ale v zmysle základných práv Charty Európskej únie žiada o ochranu súkromného majetku, ktorý môže byť poškodený činnosťou štátu v oblasti ochrany prírody z titulu verejného záujmu. Portálu Lesmedium.sk zaslal stanovisko ÚNIE jej predseda Ing. Milan Ovseník.
„V zmysle čl. 17 Charty, ods. 1 1. Každý má právo vlastniť svoj oprávnene nadobudnutý majetok, užívať ho, nakladať s ním a odkázať ho. Nikoho nemožno zbaviť jeho majetku, s výnimkou verejného záujmu, v prípadoch a za podmienok, ktoré ustanovuje zákon, pričom musí byť včas vyplatená spravodlivá náhrada. Užívanie majetku môže byť upravené zákonom v nevyhnutnej miere v súlade so všeobecným záujmom.
Vyhlásením Prírodnej rezervácie Pralesy Slovenska môžu byť ohrozený súkromný majetok v bezprostrednom okolí vyhláseného územia. Preto požadujeme zákonom upraviť, aby v pralesoch so smrekovými porastmi bol vyhlásený maximálne 4. stupeň ochrany tak, aby správca mohol robiť aspoň asanačné opatrenia. Keďže doteraz boli tieto pralesy v 1. a 4. stupni ochrany a nikto ich nevyrúbal, malo by to tak aj zostať.
V prípade zotrvania na preradení do 5. stupňa ochrany požadujeme, aby bola v právnej norme zakotvená povinnosť orgánu ochrany prírody v prípade vzniku akéhokoľvek stavu v chránenom území, ktorý môže negatívne ovplyvniť stav okolitého územia, zabezpečiť vypracovanie projektu ochrany okolitých porastov v nárazníkovej zóne 500 metrov od hranice prírodnej rezervácie všade tam, kde je v prírodnej rezervácii a v okolitých obhospodarovaných porastoch zastúpenie smreka vyššie ako 10% z príslušného JPRL.
V tomto ochrannom pásme bude orgán ochrany prírody znášať všetky náklady na opatrenia, vyplývajúce z projektu ochrany okolitých porastov, ktoré vykonajú obhospodarovatelia lesov v nárazníkovej zóne a ich ušlé príjmy nielen z prípadne znehodnotenej drevnej hmoty. Uvedené platí aj v prípadoch neudelenia výnimky v zmysle § 29 ods. 4 písm. e), f) a g) zákona 543/2002.
Súčasne požadujeme právne upraviť procesy a zodpovednosti, vrátane zdrojov financovania následkov rozhodnutí orgánov ochrany prírody ak neudelia výnimku zo zákazu podľa § 16 ods. 1 písm. g) kde dochádza k poškodzovaniu priľahlého majetku v súkromnom vlastníctve, napr. neprimerané škody zverou na prirodzenom zmladení, ktoré znemožňujú súkromnému vlastníkovi realizovať zákonom prikázané PBOL v priľahlých porastov na majetku súkromných vlastníkov lesov a znemožňujú jej redukcie z titulu zákazu lovu v chránenom území,“ uvádza sa v stanovisku ÚNIE regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska k návrhu na vyhlásenie Prírodnej rezervácie Pralesy Slovenska.