Vlastníci lesov žiadajú politikov: Urobte ústretové gesto pre lesnatý vidiek a stiahnite poslanecký návrh novely zákona o ochrane prírody a krajiny
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Po odbornej platforme Zachráňme lesné bohatstvo Slovenska, ktorá v piatok zaslala poslancom Národnej rady SR list s vyjadrením obavy z negatívnych dopadov poslaneckého návrhu novely zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorý majú prerokovať v prvom čítaní 15.6.2021 sa ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska samostatne obrátila so svojím "S-O-S volá náš súkromný les!" na ministra Jána Budaja, predkladateľa návrhu Jaromíra Šíbla, skupinu poslancov, ktorá návrh podpísala a zástupcu EK na Slovensku Ladislava Mika so Žiadosťou o ústretové politické gesto pre lesnatý vidiek - stiahnutie poslaneckého návrhu a prípravu vládneho návrhu v spoločnom gestorstve ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a ministerstva životného prostredia.
Text Žiadosti o ústretové politické gesto pre lesnatý vidiek publikujeme na portáli Lesmedium.sk v plnom znení:
Vážený pán minister životného prostredia Ján Budaj, vážený pán poslanec Jaromír Šíbl, ctené pani poslankyne a vážení páni poslanci, vážený pán zástupca Zastúpenia EK na Slovensku Ladislav Miko,
v utorok má byť predložený do prvého čítania poslanecký návrh, ktorý má pojednávať o prevode správy lesného majetku štátu v chránených územiach z jedného správcu majetku štátu na druhého. Jeho dikcia ide zasiahnuť celé územie Slovenska, najmä vidiecke územia s výrazným podielom zraniteľných skupín obyvateľstva, vrátane menej rozvinutých okresov.
Rozumieme všetkým súvislostiam, ktoré vás viedli k tomuto kroku, rozumieme argumentácii spracovateľov a predkladateľov, že prevodom sa má zlepšiť situácia miestneho obyvateľstva, sami cítime traumatizovanie vidieka pre boj medzi dvoma štátnymi rezortmi, avšak tak zásadná reforma spravovania pôdy, ktorá ovplyvní viac ako polovicu územia Slovenska, si zaslúži viac diskusie so všetkými kľúčovými entitami, ktorých sa novela zákona dotkne - vrátane obcí a ich miestneho obyvateľstva, ktoré sa stará o kultúrnosť krajiny.
Pre budúcnosť udržateľného rozvoja vidieckých oblastí s vysoko ceneným prírodným potenciálom považujeme za nepostačujúce diskusie o tak zásadnej zmene len na pôde parlamentu, pričom zachytávame signály o veľkej nespokojnosti a nevôli z vidieckych území, ktorým bude takýmto postupom znemožnené povedať čokoľvek do návrhu zákona. Táto vláda zdôrazňovala pri územnom rozvoji (teda aj chránených území) práve prístupy zdola nahor a napriek tomu, že sa zmena bude výrazne dotýkať vidieckeho obyvateľstva, oni nebudú participovať na tomto procese.
Upriamujeme vašu pozornosť na ďalšie významné rozhodnutie na úrovni Európskeho parlamentu - Uznesenie Európskeho parlamentu z 9.6.2021 o Stratégii EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2030: Prinavrátenie prírody do našich životov. SPRÁVA o stratégii EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2030 – Prinavrátenie prírody do našich životov (europa.eu) https://www.europarl.europa.eu/.../A-9-2021-0179_SK.html...
Mnohým otvorí oči, kam má smerovať náš vidiek, či naše mestské oblasti v oblastiach zelených riešení. Kam má smerovať slovenská "ochrana prírody" a jej, tak prepotrebná reforma. Preto nerozhádajme ľudí, komunity na začiatku procesu a neuponáhľajme reformu štátnej ochrany prírody, ktorej súčasťou má byť aj "jeden správca majetku štátu na jednom území" a skúsme na slovenské pomery "našiť" čo najlepšie riešenia. Pre prírodu. A ja pre ľudí. Vrátane toho miestneho obyvateľstva.
Vychádzajúc z programového vyhlásenia vlády, pokúsme sa v čo najkratšom čase pripraviť vládny návrh zákona spoločne rezortmi pôdohospodárstva a životného prostredia, ktorý bude reflektovať aj pozície prijaté na európskej úrovni v rámci Európskej ekologickej dohody.
Z uvedeného dôvodu sa obraciame na Vás, pán minister životného prostredia Ján Budaj a na Vás, pán poslanec Jaromír Šíbl, urobte ústretové politické gesto pre lesnatý vidiek a stiahnite poslanecký návrh,pričom zaviažte vládu na neodkladné prípravu a predloženie do parlamentu návrh reformy štátnych ochrany prírody, ktorej jednou z opatrení bude aj zmysluplné zjednotenie správy štátneho majetku jedným správcom .
Ďakujeme a v prípade záujmu, sme pripravení od prvopočiatku konštruktívne prispieť k tvorbe takejto legislatívy.