Prihlásiť

Vlastníci lesov sa v Deň Ústavy SR obrátili na politikov s prosbou: Buďte zodpovední, dajte vidieku istotu, že reforma ochrany prírody bude aj pre ľudí

V Deň Ústavy Slovenskej republiky sa ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska obrátila na ústavných činiteľov, poslancov Národnej rady SR a ministrov s prosbou o vybudovanie atraktívneho slovenského vidieka a nie vymierajúcej prírodnej rezervácie. Na portáli Lesmedium.sk uverejňujeme text vlastníkov lesov v celom rozsahu.

Doporučený Výsledok bezzásahového režimu v Národnom parku Šumava Foto Jozef Marko Výsledok bezzásahového režimu v Národnom parku Šumava

„Toto letné obdobie, okrem najvyššieho tepla prispievajúceho k ničeniu našich ihličnatých lesov, bolo poznačené búrlivými diskusiami v regiónoch o ďalšom charaktere slovenského vidieka, z ktorého už viac ako polovicu máme na Slovensku chráneného z titulu ochrany prírody a ďalšie masívne pribúdajú. No javí sa, ako by sa stále zabúdalo na miestnych ľudí, na kvalitu ich života  a potrebu nielen ochrany ich majetku, ale aj ich samých.

Vyjadrujeme poďakovanie Ministerstvu životného prostredia SR za séria rokovaní, ktoré uskutočnili na prelome júla a augusta v regiónoch na územiach všetkých 9 národných parkov Slovenska. Konečne in situ mohli úradníci a politici, toho času rozhodujúci o živote na vidieku, počuť hlas miestnych. Diskusie jasne ukázali všetkým, verejnosti, úradníkom aj politikom, že život na vidieku nie je o snoch a emóciách, ale o realite všedných dní. Kde verejné služby sú na žalostnej úrovni a starostovia sú už často zúfalí a bezradní pred vyľudňovaním ich obcí, kde sa postupne  kvalita života zhoršuje až do takej miery, že z titulu ochrany prírody je ohrozenie života na vidieka a dokonca aj ľudského života.

Ľudia na dedinách sa začínajú báť a žijú v neistote. Či pustia dieťa do školy, keď sa medvede pohybujú po obci, či živiteľ rodiny vypustí ovce na pašu bez strachu, že mu ich vlci nezadrhnú, či furman vôbec bude mať robotu pre seba a svoje kone. Či sa vôbec oplatí žiť, pracovať a podnikať na vidieku.

Lebo už vládnu vyhlášky, programy starostlivosti, ale nie zákony. A v ochrane prírody sú práve vyhlášky, či programy nadradené nad zákony a ústavu. Okrem súkromného majetku ohrozujú aj bezpečnosť zdravia človeka a bohužiaľ, nadraďujú zviera alebo rastlinu nad človeka a jeho majetok.

Posledné prípady :

  • Spiš - Podolínec – zadrhnutie plemenného barana vlkom a po zvolaní komisie na druhý deň zadrhnutie ďalších 30 ovcí.
  • Červený kláštor – pre rozšírenie PIENAP-u snaha o vyhlásenie 7 000 hektárov poľnohospodárskej pôdy do bezzásahu, ktorú chceli miestni využívať na pasenie a produkciu bezpečných potravín.
  • Horná Orava – Lomná a okolie -  snaha o vyhlásenie výrazných obmedzení doterajšieho tradičného pasenia dobytka v Chránenom vtáčom území Horná Orava.
  • Liptov – Liptovské Revúce – snaha o vyhlásenie o vyhlásenie výrazných obmedzení doterajšieho tradičného pasenia dobytka a bezzásah priamo v záhradách občanov v Chránenom vtáčom území Veľká Fatra.
  • Slovensko - Obštrukcie ŠOP SR pri riešení hrozby AMO v chránených územiach v mimoriadnej situácii.

Napriek tomu, ani v jednom príspevku na diskusiách od miestnych ľudí nezaznelo – NECHCEME OCHRANU PRÍRODY. No zaznievalo, CHCEME SI SVOJ MAJETOK OCHRAŇOVAŤ SAMI – nie, aby to robil štát. Chceme používať zdravý sedliacky rozum. A CHCEME MAŤ ISTOTU! V kvalitný život na vidieku.

Všetky doterajšie kroky všetkých vlád vyzdvihovali európsky projekt NATURA2000, ktorý bohužiaľ na Slovensku stroskotal a nepriniesol ani po 17 rokoch želané výsledky. Napriek tomu, MŽP a mnohí politici, neznalí podstaty veci, stále trvajú na doterajšej ceste jeho napĺňania, ktorá nie je správna a prináša množstvo NEISTÔT pre slovenský vidiek.

Na stole súčasných dní je reforma ochrany prírody a KRAJINY, reforma národných parkov. 30.8.2021 sa rozhodli predstavitelia koaličných strán založiť pracovnú skupiny k reforme národných parkov. Štyria  predstavitelia koaličných strán a ministri pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a životného prostredia. Majú dať stanovisko do 16.9.2021.

Dovoľte nám preto pred rozhodovaním a prijatím stanoviska keď už bude o NÁS BEZ NÁS vysloviť prosbu:Pozorne si pozrite dve reportáže z nemeckého Národného parku Harz a zvážte, či takto chcete o 10-15 rokov vidieť viac ako polovicu slovenského vidieka.   

Pre historické súvislosti  - lesné územie bolo odlesnené po 2. svetovej vojne a za speňaženú drevnú hmotu boli vyplatené Veľkej Británii vojnové reparácii. Následne bolo územie vysadené smrekom. Národný park bol vyhlásený v roku 2006. V roku 2018 ho zasiahol lykožrútový mor. Pre zaujímavosť s Národným parkom Harz nadviazal spoluprácu aj Národný park Muránska planina.)

1. reportáž z roku 2019 SPIEGEL – veda - 10.08.2019, 10:05 hod. Odumieranie lesa v pohorí HARZ: podkôrny hmyz má katastrofálne následky. Vďaka teplu a suchu sa kôrovec v pohorí Harz šíri takmer nekontrolovane - smrekový les odumiera. Pre tamojších ľudí je to katastrofa. Návšteva miesta, kde klimatická kríza už začína pôsobiť.

Lesné vymierač v Harze: Lykožrút má katastrofálne následky - DER SPIEGEL

https://www.spiegel.de/video/waldsterben-im-harz-borkenkaefer-hat-katastrophale-folgen-video-99028976.html?fbclid=IwAR2tNYoFsLY6JFf8lvDFEXFPGH6I7rMkF_najGacsLRgHZIrzFT_97GWXn8

2.  reportáž z 18.8. 2021 - TAGESSCHAU - Národný park Harz: Zmena klímy na každodenné témy Brocken Nemeckému lesu sa na mnohých miestach darí zle, dokonca aj tu v pohorí Harz. Tam, kde stromy kedysi stáli v bujnej zeleňou, je často len mŕtve drevo.  Známky toho, že účinky zmeny klímy majú už dlho vplyv na naše zemepisnú šírku. 

Pre každodenné témy uprostred volieb do Spolkového snemu, Matthias Koch vyliezol na Brocken v národnom parku Harz, aby preskúmal otázku, ako ľudia vnímajú túto zmenu vo svojej vlasti a čo teraz očakávajú od politiky.

(8) Nationalpark Harz: Klimawandel auf dem Brocken I tagesthemen mittendrin - YouTube

https://www.youtube.com/watch?v=UTP99X3e7-A

Pozrite si ako sa vyvíja a komunikuje výsledok bezzásahu v turisticky atraktívnom pohorí v bohatom Nemecku. Kde do lesa dáva len spolková vláda viac ako 1,2 mld. eurr z LESNÉHO KLIMATICKÉHO FONDU, ktorý je s spoločnej správe spolkového ministerstva výživy a poľnohospodárstva a životného prostredia

https://www.waldklimafonds.de/

A zamyslite sa koľko dáva Slovensko do lesných oblastí zasiahnutých lykožrútovým morom ? A najmä, koľko bude môcť dávať Slovensko v budúcnosti do týchto oblastí?  Ak táto situácia nastane vo všetkých slovenských národných parkoch kde podľa novely zákona platnej od 1.1.2020 má zostať 75% územia bez zásahu človeka?.

A VŚETKÝCH OSTATNÝCH CHRÁNENÝCH ÚZEMIACH, kde sú tiež veľké plochy bezzásahu? V TOMTO JE NAŠA NEISTOTA – BOJÍME SA TAKEJTO APOKALYPSY LESOV pre nezodpovedné rozhodnutia politikov, ktoré na generácie poškodia život na vidieku. A preto vás prosíme o zodpovednosť. Je ešte čas.“

 

Prečítané: 1127
(5 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Populárne správy

Pravda: Podpoľanci majú dosť Budaja aj medveďov. Namiesto pomoci im poslal enviropolíciu

Pravda: Podpoľanci majú dosť Budaja aj medveďov. Namiesto pomoci im poslal enviropolíciu

O čom sa píše

Zobrazenie:5085

Po nedávnom útoku medvedice na dvoch mužov, ktorým proti šelme nepomohli ani spreje, sa opäť rozprúdila diskusia o tom, že...

TÝŽDŇOVKA: Koniec Štátnych lesov TANAP-u, smútok na Muránskej planine, ochranárska eufória a lesnícke rozpaky

TÝŽDŇOVKA: Koniec Štátnych lesov TANAP-u, smútok na Muránskej planine, ochranárska eufória a…

Aktuálne

Zobrazenie:4425

Posledný marcový týždeň tohto roka sa niesol v znamení historickej zmeny. Zopakujme si, že začiatok takzvanej reformy národných parkov piniesol od...

Národné lesnícke centrum o medveďoch: Veľká hrozba spočíva v zmene ich správania – strácajú plachosť

Národné lesnícke centrum o medveďoch: Veľká hrozba spočíva v zmene ich správania…

Aktuálne

Zobrazenie:3984

Národné lesnícke centrum (NLC) zosumarizovalo doterajšie oficiálne údaje a dokumenty, týkajúce sa stavu, problémov a manažmentu medveďa hnedého na Slovensku a...

Medvede v Podpoľaní naháňali aj ochranárov: Banskobystrický samosprávny kraj už nechce ďalej čakať

Medvede v Podpoľaní naháňali aj ochranárov: Banskobystrický samosprávny kraj už nechce ďalej…

Aktuálne

Zobrazenie:2281

Tri útoky medveďa v regióne Podpoľanie za posledný týždeň. V stredu 11. mája na Hradných lúkach, iba pár kilometrov od...

Agrorezort: Ing. Ján Marhefka uspel vo výberovom konaní na generálneho riaditeľa štátneho podniku LESY SR

Agrorezort: Ing. Ján Marhefka uspel vo výberovom konaní na generálneho riaditeľa štátneho…

Aktuálne

Zobrazenie:2156

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR dnes na svojej internetovej stránke oznámilo výsledok výberového konania na funkciu generálneho riaditeľa LESY Slovenskej...

Komentár: Ďalší príklad populistického zavádzania - ochranári majú byť opäť raz tí dobrí a lesníci zlí...

Komentár: Ďalší príklad populistického zavádzania - ochranári majú byť opäť raz tí…

O čom sa píše

Zobrazenie:2155

Nehnuteľnosti, ktoré od 1. apríla tohto roka prejdú v rámci reformy pod správy národných parkov, by mali slúžiť prírodnému turizmu. „Doteraz boli...

Hlavné správy

Poznámka: Odpoveď Európskej komisie na sťažnosť slovenských vlastníkov lesov vyvoláva rozpaky

Poznámka: Odpoveď Európskej komisie na sťažnosť slovenských vlastníkov lesov vyvoláva rozpaky

Aktuálne

Pred mesiacom ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska zaslala Európskej komisii stažnosť, v ktorej vyjadrila obavy, týkajúce sa znečistenia...

Prečítajte si viac
Aktuálne otázky v ochrane lesov pred požiarmi 2022: Bez nákupu výkonnej techniky môže dôjsť k nárastu komplikácií

Aktuálne otázky v ochrane lesov pred požiarmi 2022: Bez nákupu výkonnej techniky…

Aktuálne

Odborno-vedecké kolokvium s názvom Aktuálne otázky v ochrane lesov pred požiarmi 2022 sa konalo v dňoch 9 – 13. mája 2022 pod...

Prečítajte si viac
SVOL: Podkôrniková kalamita je najmä ľudská chyba. Do práce v lesoch musí byť zapojených viac ľudí s právomocami a podporou

SVOL: Podkôrniková kalamita je najmä ľudská chyba. Do práce v lesoch musí…

O čom sa píše

Podkôrniková kalamita je najmä ľudská chyba a riešením tohto problému je zapojenie viacerých ľudí do práce v lesoch, ktorí by...

Prečítajte si viac
TÝŽDŇOVKA: Minister Budaj ide s medveďmi do krajnosti. Čo a kto ho zastaví?

TÝŽDŇOVKA: Minister Budaj ide s medveďmi do krajnosti. Čo a kto ho…

Aktuálne

Tento týždeň ukázal, že minister životného prostredia Ján Budaj je odhodlaný ísť pri obhajovaní „bezzásahu“ v prípade rastúcej populácie medveďov na...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora