Vlastníci lesov sa po obdržaní odpovede Európskej komisie na ich protestnú nótu pýtajú: Kto si tu z koho robí dobrý deň?
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska dnes dostala písomnú odpoveď Európskej komisie - DG Enviro na Protestnú nótu súkromných vlastníkov lesov Slovenska, zaslanú v rámci dialógu o NATURE2000 Európskej komisii 1. júna 2018. ÚNIA v nej namietala nesprávnu slovenskú cestu realizácie európskeho projektu NATURA2000.
„V odpovedi je uvedené, že útvary Európskej komisie si uvedomujú, že je ťažké zosúladiť ochranu lokalít sústavy Natura 2000 s hospodárskymi a sociálnymi záujmami vlastníkov, ako aj širšej verejnosti, a to najmä v ťažkých situáciách, akou je napríklad premnoženie lykožrúta. Takže Európska komisia uznáva lykožrútovú pandémiu, ktorú Nemci nazvali lykožrútový mor! Samozrejme, na Slovensku sme sa zatiaľ dočkali len zľahčovania a zosmiešňovania tejto situácie.
V ďalšom odstavci odpovede sa píše, že útvary Európskej komisie od októbra 2017 diskutujú so slovenskými orgánmi o potrebe zabezpečiť správnu transpozíciu a uplatňovanie uvedených smerníc. Keďže slovenské orgány nepodnikli dostatočné kroky na zmenu právnych predpisov a na ochranu chránených druhov vtákov, Komisia iniciovala formálny postup v prípade nesplnenia povinnosti v súvislosti s nesúladom slovenského zákona o lesoch a slovenského zákona o ochrane prírody. Pýtame sa teda, načo bola a komu prospela novela zákonov o lesoch a ochrane prírody zo septembra 2019, ktorá sa na Slovensku vysvetľovala hrozbou infridžmentu a ktorý aj po prijatí noviel prišiel? Kto si tu z koho robí dobrý deň?
A na záver ešte jedna dôležitá pasáž v odpovedi, podľa ktorej útvary Európskej komisie vždy tvrdili, že postup podľa § 4 zákona o ochrane prírody nie je systémovým riešením a že zmena právnych predpisov je jednoznačne potrebná. Komisia verí, že nové pripravované právne predpisy zabezpečia aj právnu istotu pre všetky zúčastnené subjekty vrátane vlastníkov lesov. Hoci je Slovensko povinné vykonávať uvedené smernice, je uznávanou zásadou, že vlastníci by mali dostať kompenzáciu za dodatočné náklady a ušlý príjem v dôsledku uplatňovania ochranného režimu na ich lesy,“ cituje a komentuje odpoveď z Európskej komisie predseda ÚNIE Ing. Milan Ovseník.
Vlastníci lesov na Slovensku ale kompenzácie v požadovanej a oprávnenej výške nedostávajú. Aj preto chcú dosiahnuť revíziu veľkoplošných chránených území a ako hovorí Ing. Ovseník, svoje prírodné parky a nie cudzie, „národné“.
V prílohe nájdete písomnú odpoveď Európskej komisie – DG Enviro na protestnú nótu vlastníkov lesov zo Slovenska
Jozef Marko