Vlastníci lesov protestujú proti aktuálnemu postupu štátu, ktorý ich poškodzuje: je to hanba!
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Prvý apríl je Medzinárodným dňom vtáctva a ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska v tejto súvislosti aktuálne upozorňuje, že Slovenská republika nemá v štátnom rozpočte finančné krytie na finančné náhrady podľa zákona č. 543/2002 z. z., ktoré podľa ÚNIE používa na údajnú ochranu grandióznych plôch chránených vtáčích území.
„V zmysle oznámenia Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, Sekcie ekonomiky, Odboru rozpočtu a financovania, ktoré bolo zaslané na okresné úrady v sídle krajov na konci marca 2020, nie je možné v súčasnosti žiadosti okresných úradov na úhrady náhrad škôd, spôsobených určenými živočíchmi a náhrad za obmedzenie bežného obhospodarovania na lesných pozemkoch, ktoré sú nárokovateľné podľa zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov, v plnom rozsahu finančne pokryť z príslušnej kapitoly štátneho rozpočtu. Túto informáciu dostali úradníci na okresy, v ktorých na základe podnetov Štátnej ochrany prírody SR na údajnú ochranu vtáčích území vydávajú rozhodnutia o obmedzení alebo zakázaní činností v lesoch. A súčasne boli vyzvaní, aby vo svojej činnosti aj bez finančného krytia pokračovali,“ uvádza v tlačovej správe ÚNIE jej predseda Ing. Milan Ovseník.
ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska ostro protestuje proti tomuto postupu štátu, vážne ohrozujúcemu bezpečnosť a zdravie ľudí v horských oblastiach, kde sa nezabezpečujú adekvátne krízové manažmenty na zabránenie šírenia "lykožrútového moru " vrátane projektov "Projektov ochrany lesa proti šíreniu škodlivých činiteľov z rizikových území miest rozmnožovania alebo miesta odpočinku chránených živočíchov“.
„Je pre nás nepochopiteľné, ako je možné, že v rámci Európskej únie za hranicami Slovenska v susednej Českej republike vláda 31. marca oznámila navýšenie kompenzácií za pokles cien dreva na 2,8 miliardy Kč, ktoré majú pomôcť neštátnemu sektoru, ľudom starajúcim sa o lesy ekonomicky „prežiť“ v čase "lykožrútového moru ". A na Slovensku sa ochrana vtáčích území používa na zakladanie ohnísk nákazy v lesoch, na neriadené rozširovanie "lykožrútového moru“ a finančne zaťažuje obhospodarovateľov lesov mnohokrát nezmyselnými požiadavkami.
ÚNIA považuje takéto konanie za krajne nezodpovedné, hraničiace so štátnou "zbojničinou". Stačilo štvrťročné fungovanie noviel zákonov o lesoch a ochrane prírody a krajiny, schválené na jeseň 2019 a už sú naplnené naše upozornenia, že štát nebude mať finančné prostriedky na rozsiahle experimentovanie s ničnerobením. A aj keď vie, že nemá peniaze, napriek tomu od úradníckeho stola šablónovite rozhoduje. Je hanbou štátu, že toto experimentovanie opäť hádže na plecia tých najzraniteľnejších - miestnych ľudí živiacich sa poctivou prácou v lesoch pri starostlivosti o ne - drobných lesomajiteľov. Zvlášť v tejto mimoriadnej situácii,“ dodáva M. Ovseník.