Vlastníci lesov o schválenej novele zákona o ochrane prírody a krajiny: Zelená červenému diktátu
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
V dobe rastúcej chudoby, ohrozovaní pandémiou, šokovaní prijímame správu, že pre 75 poslancov národnej rady hlasujúcich za kontroverznú poslaneckú novelu zákona o ochrane prírody sa tisíce drobných vlastníkov pôdy a farmárov na dedinách, ktorí sa po generácie starajú o lesy, lúky, pastvy hodné ochrany prírody stávajú druhoradými občanmi za všetkými ostatnými napriek upozorneniam predsedu Výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Národnej rady SR Jaroslava Karahutu zo SME rodina. Uvádza sa to v dnešnom vyhlásení ÚNIE regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska, nazvanom Zelená červenému diktátu.
„Vlastníci pôdy, ktorých účasť a zapájanie sa do riešenia otázok v oblasti ochrany prírody pri napĺňaní Európskej ekologickej dohody sú zdôrazňované vo všetkých dokumentoch Európskeho parlamentu, Európskej komisie, Európskej rady ba dokonca svetových fór OSN nestáli tvorcom pozmeňujúceho návrhu, predneseného poslancom Gyimesim, ani za vymenovanie v texte pozmeňujúceho návrhu, kde sa upravilo postavenie rád národných parkov.
Pozmeňujúci návrh skupiny poslancov (György Gyimesi, Jaromír Šíbl, Anna Zemanová, Jarmila Halgašová, Michal Šípoš, Eva Horváthová, Marek Šefčík, Karol Kučera, Peter Vons, Tóth, Peter Liba, Peter Pollák, Mária Šofranko, Erik Ňarjaš, Richard Vašečka, Anna Záborská) kompletne rozbil historicky jedinečný právny systém fungovania pozemkových spoločenstiev na Slovensku v územiach národných parkov, ktorých hranice po právnej stránke ani nepoznáme. Chaos, ktorý vnesie táto novela reálne ohrozuje fungovanie pozemkových spoločenstiev, pričom im hrozí zánik a zmena právnej formy na občianske združenia, čím sa vraciame o 30 rokov naspäť.
Rešpektujeme právo väčšiny rozhodovať o ľuďoch aj bez akceptácie ich názoru, ale vykázaním vlastníkom pôdy do pozície jednoduchého plniča príkazov a zákazov, ktorých súkromný majetok na vidieku má byť kľúčom k riešeniu celosvetovej klimatickej krízy a ktorých pôda sa má stať smetiskom uhlíka pre všetkých, je popretím nielen všetkých téz programového vyhlásenia tejto vlády.
Domnievame sa, že schválený návrh zákona o ochrane prírody nespĺňa test ústavnej proporcionality, neprimeraným spôsobom zasahuje vlastníkom pôdy v národných parkoch do ich európskej slobody a hrubo porušuje ich právo efektívnej účasti na rozhodovacom procese v oblasti životného prostredia, v zmysle Maastrichtských odporúčaní, ktoré boli vypracované v rámci Aarhuského dohovoru.
Z tohto dôvodu použijeme všetky právne kroky na ochranu súkromného vlastníckeho práva ľudí na vidieku, obrátime sa na pani prezidentku, prípadne následne na Ústavný súd SR a samozrejme, o všetkom budeme informovať všetky orgány Európskej únie, počnúc novo nastupujúcim vedúcim Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska ako legitímny reprezentant vlastníkov súkromných a spoločenstevných lesov v Slovenskej republike, združuje 12 regionálnych združení drobných vlastníkov súkromných lesov, reprezentujúcich 2/5 z výmery územia Slovenska. Starostlivosť o poľnohospodársku a lesnú pôdu zabezpečuje zväčša v právnej forme pozemkové spoločenstvo s počtom 3 300 a s ďalšími právnymi formami dosahuje zastúpenie MSP presahujúce 10 000 subjektov pôsobiacich na slovenskom vidieku,“ uvádza sa v stanovisku ÚNIE, ktoré dnes poskytol médiám jej predseda Ing. Milan Ovseník.