Vlastníci lesov dostávajú životodarnú kvapku pomoci: 6 miliónov eur za plnenie mimoprodukčných funkcií
- Zverejnené v Aktuálne
- Komentáre (1)
ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska aktuálne informuje o tom, že v týchto dňoch prichádza pre súkromné lesné hospodárstvo životodarná kvapka pomoci v podobe 6 miliónov eur - minister Samuel Vlčan dodržal slovo predchodcu Jána Mičovského, ktorý zvýšil pomoc lesnému hospodárstvu takmer dvojnásobne oproti predchádzajúcim rokom. Takto by mala vyzerať podľa ÚNIE aj pomoc z eurofondov. Jednoduchá a jasná - platba na plochu za jasnú verejnú objednávku (teda za to, čo chce verejnosť od súkromných lesov).
„Odmena pre lesomajteľov a správcov lesov za plnenie ich mimoprodukčných funkcií za obdobie 5 rokov, aj keď v polovičnej výške práve pre zvýšenie celkovej pomoci z cca 3 na 6 miliónov oproti predchádzajúcim rokom, sa dostáva do vidieckych regiónov Slovenska. Mnohí z nich ich použijú práve na to, čo v predchádzajúcom období kritizovala verejnosť - poopravujú lesné cesty, drobnú infraštruktúru v lesoch či lesné studničky, či podokončujú lesnícke činnosti a poochraňujú mladé lesné porasty pred ohryzom zverou. A prípadne im ostane aj na zlepšenie vybavenosti malého lesného podniku, aby mohli ako tak za nepriazne nielen počasia, ale aj spoločnosti ďalších 5 rokov napĺňať okrem produkčnej aj mimoprodukčné funkcie lesov,“ hovorí predseda ÚNIE Ing. Milan Ovseník.
ÚNIA ďalej konštatuje, že sa azda nebude opakovať situácia, kde za 100 percentné plnenie mimoprodukčných služieb pre spoločnosť sa vlastníci lesov dočkajú krátenia na polovicu, či nedajbože na štvrtinu, ako to bolo po minulé roky. Spomína príklad drobných lesomajiteľov v Nemecku, ktorí dostávajú bonus za udržateľnosť: 100 eur/hektár v certifikovaných lesoch podľa PEFC, 120 eur/hektár v certifikovaných lesoch podľa FSC. ÚNIA presadzuje takýto model podpory, preto bola iniciátorom a aktívnym presadzovateľom jednoduchej a jasnej pomoci, fungujúcej od roku 2017.
Komentárov
1. Súhlasím s tým, že každý les dodáva pre túto spoločnosť externality 24 hodín denne. Podobne funguje práca včely pre včelstvo.
2. Súhlasím aj s tým, že zastavenie priamych dotácií pre lesy ešte ministerkou "ľavicovej vlády" Schmegnerovou v 90 rokoch bol chybný krok a výrazne negatívny medzník vo vývoji lesníctva.
3. Čiastočne sa stotožňujem aj s názorom, že systém dotácií, či v našom prípade skôr refundácií za mimoprodukčné funkcie lesov má byť jednoduchý a priamy.
4. Určite však nesúhlasím s paušálnou platbou na plochu pri v dnes nefungujúcom systéme kontroly a spolitizovanom a deštruovanom štátnom dozore.
Spamätajme sa.
Azda nechceme opäť raz aby nám na obciach, napr. vďaka stratovému urbáru a jeho lesným platbám vyrastali ploty pri cintorínoch, či obecné parky a podobne. Z kontrol v 90 rokoch vzišli totiž aj takéto nuansy.
Preto adresnosť platieb pre právne subjekty, prípadne registrované FO a účinný a efektívny systém kontroly preplateného výsledku.
Ing. Anton Paločko, lesník RCOP v Prešove a OLH
RSS informačný kanál kometárov k tomuto článku.