Vlastníci lesov agrorezortu: nedopusťme, aby úradníci zakazovali spracovanie kalamity od počítača
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska zaslala na základe podnetov mikro a malých lesných podnikov ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka návrh riešení aktuálnej mimoriadnej situácie, ktoré zhrnula v Opatreniach na ekonomické prežitie malých a mikropodnikov a SZČO v lesnom hospodárstve v súvislosti s mimoriadnou situáciou COVID-19. O tejto aktivite nás informoval predseda ÚNIE Ing. Milan Ovseník.
ÚNIA navrhuje agrorezortu okrem iného vytvorenie krízového štábu pre lesy a vytvorenie klimatripartity. Požaduje umožniť začatie spracovania náhodnej ťažby neodkladne deň po nahlásení a okamžité uvoľnenie finančných prostriedkov na realizáciu projektov ochrany lesa proti šíreniu škodlivých činiteľov z rizikových území a miest rozmnožovania alebo miesta odpočinku chránených živočíchov, ktoré vychádzajú z rozhodnutí okresných úradov, odborov starostlivosti o životné prostredie o zakázaní/obmedzení spracovania náhodných ťažieb .
ÚNIA ďalej navrhuje vytvoriť schému štátnej pomoci - intervenčným nákupom štátu a uskladňovanie dreva – reziva na malých pílach v dedinách, prechodne upraviť lehoty v zákonoch 97/2013 Z.z, o pozemkových spoločenstvách v platnom znení (najmä úprava zvolávania zhromaždení a funkčnosti orgánov pozemkového spoločenstva) a zákona 326/2005 Z.z. o lesoch v platnom znení - najmä konania o obnove programov starostlivosti o les, prechodne upraviť možnosť zaplatenia dane z lesných pozemkov do 31.12.2020 a upraviť možnosti refinancovania dane z príjmov do zveľadenie lesa, možnosť tvorby rezervy na lesnú pestovnú činnosť do prvej prebierky (zosúladenie lehoty s daňou z pozemkov) a rozloženie dane z príjmov na desaťročné obdobie.
„Pre opatrenia v lesoch v prvom až treťom stupni ochrany potrebujeme neodkladne začať hygienu v lesných porastoch a maximum stromov, ktoré sú napadnuté, odstrániť z porastov. Využívajme kone na približovanie, tam kde je to možné, no súčasne ich majiteľov finančne motivujme. Požadujme odkôrňovanie dreva v porastoch s následným okamžitým spaľovaním kôry. Dym bude mať aj epidemiologické účinky v porastoch a môžeme tak zmierniť pandémiu lykožrúta.
Skladovať a prepravovať sa môže len odkôrnené drevo. V prípade uskladňovania dreva na odvozných skladoch využiť moderné technológie ( napr. vakov). A pomôžme aj drevárskemu sektoru - umožnime píliť drevo, ktoré budú nakupovať Štátne hmotné rezervy - o dva - tri roky ceny dreva, píliarskych výrobkoch a energetického dreva budú možno na úrovni ropy/plynu - takto vieme zmysluplne využiť potenciál lesnícko-drevárskeho sektora, ktorý už avizuje veľké prepúšťanie. Takto bude mať aj štát v budúcnosti nástroje na zabránenie energetickej chudoby.
Využime ľudský potenciál, ktorí nám začína sedieť doma, využime furmanov a dedinských chlapov, ktorí teraz pre zatvorené hranice necestujú do Čiech či Nemecka za robotami v ich lesoch. A kľudne využime aj potenciál úradníkov ako aj mimovládnych ochranárov - nech chodia po horách spolu s obhospodarovateľmi lesov a nech spoločne vyznačia stromy, ktoré treba asanovať, nech sa prechádzajú po čerstvom vzduchu namiesto psychicky náročných home office - nech prevezmú zodpovednosť za svoje "odporúčania". Len preboha nedopusťme, aby úradníci zakazovali spracovať kalamity zo svojich domácich úradovní od počítača,“ navrhuje ÚNIA ústami jej predsedu M. Ovseníka.