Víťaz súťaže Drevostavba roka 2019 je známy. Ročne pribudne na Slovensku 700 rodinných domov na báze dreva
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Rodinný dom v Bratislave, ktorý postavila spoločnosť Úsporné drevodomy Krásno nad Kysucou a ktorý navrhli architekti spoločnosti KubisArchitekti Kvetoslavov, získal najviac bodov od porotcov v súťaži Drevostavba roka 2019. Súťaž už niekoľko rokov organizuje sekcia drevostavieb Zväzu spracovateľov dreva (ZSD) SR. Informáciu zverejnila agentúra TASR na Stránke Teraz.sk.
Na druhom mieste skončil rekreačný dom v obci Smrečany zhotoviteľa Kontrakting stavebné montáže Žilina, od architekta Pavla Pokorného, a na treťom mieste sa umiestnil dom pod Viničným vrchom zhotoviteľa Drevstav Slovakia Žarnovica, autorky projektu Janky Ješkovej. "Nominovaných bolo 20 návrhov realizovaných drevostavieb, ktoré zastupovali jednotlivých výrobcov či dodávateľov drevených stavieb," uviedol pre TASR generálny sekretár ZSD SR Peter Zemaník.
Odborná komisia na čele s Jozefom Štefkom z Technickej univerzity vo Zvolene posudzovala a bodovo ohodnotila architektúru stavby i projekt a technické parametre realizácie, ako aj vizuálny dojem diela. Vzhľadom na vysoký počet nominácií sa komisia rozhodla oceniť štvrtým až šiestym miestom ešte ďalšie tri drevostavby.
Súťaž bola tak ako v predchádzajúcich rokoch odborná i laická. "Žiaľ, v tomto roku zasiahla 'vyššia moc' a tesne pred oficiálnym štartom súťaže, ktorý mal byť tradične na marcovej výstave Nábytok a bývanie 2020 v Nitre, ktorú však organizátor víkend pred otvorením odložil, sa organizátori súťaže museli vzdať hlasovania verejnosti pomocou hlasovacích lístkov. Hlasovanie nebolo z rovnakého dôvodu možné ani na veľtrhu Coneco – Racioenergia 2020 v bratislavskej Inchebe," priblížil pre TASR Peter Zemaník. "Napriek tomu sa odborná porota podľa podmienok súťaže rozhodla nominované stavby posúdiť a zverejnila svoje rozhodnutie," dodal.
Od roku 2008 do roku 2019 sa podiel moderných drevostavieb na odovzdaných nových rodinných bytových domoch na Slovensku zvýšil z piatich na viac ako desať percent. "Ročne sa tak na Slovensku postaví a odovzdá približne 700 nových rodinných domov, ktoré sú postavené z konštrukčného systému na báze dreva," konštatoval Peter Zemaník. Sekcia drevostavieb ZSD SR si podľa neho uvedomuje potenciál, ktorý sa v rozvoji stavieb na báze dreva skrýva. Do roku 2025 si preto dala za cieľ tento podiel zvýšiť na 30 percent.
"Považujeme za nevyhnutné, aby sme na Slovensku šírili osvetu najmä medzi projektantmi a architektmi, ktorí postupne znovuobjavujú krásu a efektívnosť takého úžasného materiálu, akým drevo bezpochyby je. Dlhodobo sa nám osvedčila odborná spolupráca s predstaviteľmi akademickej obce. Na Slovensku sa konečne podarilo novelizovať takzvanú protipožiarnu normu, takže konečne môžeme stavať aj vyššie než len dvojpodlažné objekty. Rovnako dôležitou úlohou však zostáva, aby sme investorov, ale aj individuálnych stavebníkov vo väčšej miere vrátili k drevu," uviedol pre TASR predseda sekcie Róbert Lukáč.