„Veľký lesopark“ ako príklad férového prístupu k súkromným vlastníkom lesov?
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
"Veľký lesopark" pri Bratislave v rámci územia Bratislavského samosprávneho kraja môže byť ukážkou spôsobu jeho vytvorenia pre ostatné "lesoparky" priľahlé k mestským sídlam, ktoré doteraz verejnosť využíva bezplatne. Podľa tlačovej správy, citujeme: "v lesoch v okolí hlavného mesta vyhľadáva miesto oddychu približne pol milióna ľudí".Samozrejme oddych majú bezplatne. Takto reaguje ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska v úvode statusu na svojej stránke na sociálnej sieti na aktuálnu informáciu o príprave memoranda medzi ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, hlavným mestom Bratislava a štátnym podnikom LESY SR o vzniku „Veľkého lesoparku“.
„No viac ako 1/4 lesov patrí súkromným a spoločenstevným vlastníkom. Z ktorých mnohí sú na pokraji ekonomického kolapsu. Aj z platenia daní. Veď temer 3/4 lesov v dotknutom území sú lesy hospodárske. To znamená, že sú predmetom miestnej dane - dane z pozemkov, ktorú odvádzajú hlavnému mestu a priľahlým mestám a obciam. A z príjmov za drevo odvádzajú dane do štátneho rozpočtu. V prípade urbárov dokonca dvojitú. Pri tvorbe "veľkého lesoparku" je tu teda vhodný priestor na nastavenie férových podmienok, ktoré sa budú môcť aplikovať na celom Slovensku.
A ak je les verejne prístupný pre oddych, rekreáciu, nemal by byť predmetom ani štátnych, ani obecných daní. A ako jeden z druhov vlastníctva by mal požívať rovnaké výsady, ako ostatné. A tak, ako dostávajú Mestské lesy Bratislava ročne príspevky z rozpočtu Hlavného mesta Bratislava na svoju činnosť v lesoparku cez 2 mil. eur, za ktoré vedia zabezpečovať budovanie a údržbu rekreačnej infraštruktúry využívanej verejnosťou, takéto príspevky by mali dostávať aj ostatní obhospodarovatelia lesov, ktoré verejnosť tiež bezplatne navštevuje. Pre predstavivosť čitateľa - príspevok pre Mestské lesy v Bratislave predstavuje 650 eur na hektár lesnej pôdy na kalendárny rok. A pre ešte lepšiu predstavivosť - podpora mimoprodukčných funkcií lesov, ktoré štát vypláca pre slovenských obhospodarovateľov lesov od roku 2017 sa po prepočte pohybuje okolo 10 eur na hektár lesnej pôdy na rok.
Z tohto dôvodu ÚNIA podrobne sleduje vývoj budovania "veľkého lesoparku", ktorý začal minulého roku Štúdiou - analýzou dopadov/modifikovania manažmentu lesov vyvolaného posilnením rekreačných funkcií na LC LESY SR Bratislava spracovanou odborníkmi z Technickej univerzity vo Zvolene, po ktorej sme sa prostredníctvom nášho regionálneho zástupcu Bratislavsko-seneckého regionálneho združenia vlastníkov neštátnych lesov začali aktívne zúčastňovať práce Externého nezávislého poradného orgánu predsedu Bratislavského samosprávneho kraja pre ochranu a využívanie lesov (ENPO). Aby v prípade 1/4 vlastníkov tohto cenného územia, ktoré využíva obrovská masa obyvateľov BSK doteraz bezplatne, nebolo rozhodované doterajším spôsobom " O NÁS BEZ NÁS". A aktívne, prostredníctvom ENPO sa chceme zapojiť aj do naformulovania Akčného plánu na presadzovanie ochrany lesov na území Bratislavského samosprávneho kraja v zmysle Memoranda o spolupráci a spoločnom postupe pri ochrane lesov. Aby podmienky boli nastavené odborne a slušne. Pre krásny veľký lesopark - a ľudí, ktorí sa oň starajú aj ho využívajú,“ je uvedené v aktuálnom príspevku ÚNIE.