Vedenie LPM Ulič podalo ochranárom ruku a podniklo konkrétne kroky k prírode blízkemu hospodáreniu v lesoch
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Súčasné vedenie štátneho podniku Lesopošnohospodársky majetok Ulič (LPM) obrazne i doslova podáva ruku ochrancom prírody zo Správy Národného parku Poloniny a podniká konkrétne kroky k dosiahnutiu prírode blízkeho hospodárenia v lesoch. Za posledné tri roky znížilo ročný objem ťažby z 98 000 m3 na 76 000 m3. Aktuálne pripravilo návrh zmeny platného programu starostlivosti o les tak, aby mohlo v doline Zbojského potoka, ktorá je nárazníkovou zónou projektu UNESCO Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy, pestovať trvalo viacetážové porasty. Cieľom štátnych lesníkov sú priestorovo a výškovo rozvrstvené lesné porasty, pripomínajúce prírodný les.
„Lesníci dlhodobo hospodária na tomto území trvalo udržateľným spôsobom. Dôkazom toho je skutočnosť, že za 1. československej republiky sa tu nachádzali až 900-hektárové holoruby. V súčasnosti rastú na týchto miestach práve vďaka práci niekoľkých generácií lesníkov krásne lesy. Sú také aj preto, že sme nadviazali na prácu našich predchodcov a v hospodárskych lesoch uplatňujeme maloplošné formy podrastového hospodárskeho spôsobu s maximálnou podporou prirodzenej obnovy. Teší nás, že aj líder hnutia Pro Silva Slovakia prof. Saniga ako člen odbornej komisie, ktorá posudovala hospodárenie v našich porastoch nedávno ocenil, že sú vo výbornom stave. Ani štátna správa lesného hospodárstva nenašla v našich postupoch žiadne pochybenia,“ hovorí riaditeľ LPM Ulič Ing. Peter Šiška.
Štátni lesníci z Uliča si ale uvedomujú, že hospodária v Národnom parku Poloniny a preto iniciatívne zadali odborníkom z Národného lesníckeho centra vo Zvolene spracovanie projektu zmeny programu starostlivosti o les, platného pre decénium 2014 – 2023 v lokalite Zbojský potok. Taxátori z Národného lesníckeho centra na jeseň minulého roka do návrhu zmeny programu starostlivosti o les zapracovali všetky opatrenia tak, aby boli v súlade s legislatívnymi zmenami v zákone o lesoch a v zákone o ochrane prírody a krajiny, ktoré sú platné od 1. januára 2020. Všetky navrhované postupy boli konzultované v procese prípravy a spracovania projektu s pracovníkmi Správy Národného parku Poloniny, ktorí mali možnosť ich pripomienkovať. Takú istú možnosť dostali ochranári aj počas odborného seminára o prírode blízkom hospodárení v lesoch LPM Ulič, ktorý sa uskutočnil i formou terénnych ukážok priamo v lesných porastoch v novembri 2019.
„Ak chceme dosiahnuť priestorovú a výškovú diferenciáciu existujúcich porastov a pestovať tak trvalo viacetážové lesné porasty, bude nevyhnutné predĺžiť ich obnovnú dobu zo súčasných 30 rokov na minimálne 60 rokov. V praxi to znamená, že bude potrebné skôr tieto porasty rozpracovať, aby sme ich mohli prebudovať do podoby, ktorá je v súlade s prírode blízkym spôsobom hospodárenia a predstavami ochrancov prírody a verejnosti. Zároveň sme zadali projekt na zahustenie existujúcej lesnej siete. Dostatočne hustá sieť zvážnic a lesných ciest je nevyhnutným predpokladom na to, aby sme mohli v lesoch hospodáriť prírode blízkym spôsobom. Zhodujú sa na tom lesníci aj štátni ochrancovia prírody,“ dodáva Ing. P. Šiška.
Vo vedení LPM Ulič vnímajú aj dôležitý fakt, že prírode blízke hospodárenie v lesoch predstavuje zvýšené náklady na realizáciu odborných lesníckych postupov. Preto oceňujú prístup Ministerstva životného prostredia SR, s ktorým rokujú o mechanizmoch finančnej kompenzácie týchto zvýšených nákladov tak, aby sa podarilo zachovať pozíciu štátneho podniku LPM Ulič ako najväčšieho zamestnávateľa v regióne, ktorý dáva obživu 200 zamestnancom a ich rodinám.
Jozef Marko