Väčšina guľatiny je spracovaná na stavebné rezivo
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Štátny podnik LESY SR vyťažil počas prvého polroka 2019 približne 1 320 000 m³ ihličnatého dreva. Z tohto objemu tvorilo kalamitné drevo asi 1 170 000 m³, čiže 89 %. TASR o tom informoval vedúci odboru komunikácie LESY SR, š.p. Pavel Machava a tlačová agentúra túto informáciu zverejnila na spravodajskom portáli Teraz.sk.
"V súlade s rozhodnutím Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR zo septembra 2018 je prioritne spracovávaná hmota, v ktorej sa vyvíja škodca, tzv. aktívna hmota, pretože predstavuje veľké riziko aj pre ešte nenapadnuté stromy," konštatoval P. Machava s tým, že z technického hľadiska poškodenie lykovej časti stromu nemá žiadny negatívny dopad na technické parametre dreva. "Pre ilustráciu, z celkového množstva ihličnatého dreva tvoril podiel piliarskych guľatinových sortimentov triedy III.A až III.C približne 34 %," doplnil pre TASR P. Machava.
V čase, keď sa na kalamitných územiach zastaví šírenie podkôrneho hmyzu a bude spracovávaná stará, neaktívna hmota (trieda III.D /vláknina), úbytok požadovaných piliarskych sortimentov bude nahradený opätovným začatím úmyselných ťažieb na nekalamitných územiach.
Generálny sekretár Zväzu spracovateľov dreva SR Peter Zemaník v júli pre TASR uviedol, že piliarske spoločnosti väčšinou spracúvajú guľatinu na tzv. stavebné rezivo. Nie všetky produkty tohto spracovania sú vhodné na ďalšie spracovanie, respektíve výrobu materiálov na výrobu montovaných drevených domov. Závisí to najprv od kvality spracovávanej guľatiny, ktorú spracovatelia nakupujú u súkromných alebo štátnych pestovateľov lesa.
"V súčasnosti máme veľký problém s kvalitou dodávanej guľatiny, pretože na Slovensku aj v okolitých krajinách spracúvajú lesníci veternou i podkôrnikovou kalamitou napadnuté porasty, ktoré nedokážu vyprodukovať kvalitnú guľatinu v požadovaných normách pre ďalšie spracovanie na lepené drevo, lepené nosníky alebo krížom lepené veľkoplošné dosky," vysvetlil P. Zemaník.