V Tatrách súťaž v kosení horských lúk aj vo varení lesníckeho guľášu
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
15. ročník medzinárodnej súťaže Tatranská kosba sa uskutoční tento piatok 28. júna v Bielovodskej doline. Štyridsať koscov zo Slovenska, Českej republiky, Poľska a Ukrajiny ukáže svoju šikovnosť v kosení klasickými kosami. Okrem toho 25 tímov predvedie svoj kulinársky kumšt vo varení lesníckeho guľášu. Médiá o tom informovala v tlačovej správe Martina Petránová zo Štátnych lesov TANAP-u.
Úlohou súťažných dvojíc bude čo najkvalitnejšie a zároveň čo najrýchlejšie pokosiť päťdesiat metrov dlhý a štyri metre široký pás lúky. „Pre určenie poradia je rozhodujúci výsledný čas. Ten sa ráta od štartu prvého z dvojice koscov až po okamih, keď do cieľa dorazí aj druhý kosec. Porota zároveň hodnotí kvalitu a dodržanie šírky pokosu, pričom koscov môže za nesplnenie podmienok penalizovať prirátaním ďalších minút,“ vysvetľuje sekretár a administrátor pretekov Miroslav Jurčo zo Štátnych lesov TANAP-u.
Desiati najlepší jednotlivci postúpia do ďalšieho kola, v ktorom si budú musieť, rovnako ako po minulé roky, čo najšikovnejšie poradiť s 25 metrov dlhým a 1,5 metra širokým pásom lúky. Po skončení súťaží družstiev a jednotlivcov sa diváci môžu tešiť ešte aj na špeciálnu VIP kategóriu.
„Kosením horských lúk zabezpečujú Štátne lesy TANAP- v Tatranskom i Pieninskom národnom parku predovšetkým biodiverzitu vzácnych lúčnych ekosystémov. Okrem toho takýmto spôsobom obhospodarované lúky slúžia predovšetkým voľne žijúcej zveri ako prirodzené pastviská a turistom ako oddychové zóny. Navyše dotvárajú krajinoobraz prírodného prostredia Tatier,“ vysvetlila M. Petránová.
V tomto roku ŠL TANAP-u pokosia približne dvesto hektárov horských lúk, vyrobia 565 metrákov sena a 1 165 balíkov senáže. Počas budúcej zimy poslúžia predovšetkým pre lesnú zver, ktorú lesníci v mimoriadne chladných zimných dňoch a pri nedostatku prirodzenej potravy prikrmujú.
Okrem Tatranskej kosby sa uskutoční aj 11. ročník súťaže vo varení lesníckeho Špica gulášu 2019. Svoj kulinársky kumšt tentokrát predvedie 25 tímov. „Hodnotiť sa bude nielen chuť, akosť a vzhľad výsledného produktu, ale i postup prípravy, nápaditosť, originalita a hygiena,“ skonštatovala M. Petránová. Dodala, že celkové umiestnenie súťažiacich ovplyvní aj záujem návštevníkov o jednotlivé guláše. Porotcovia tak ako zvyčajne udelia ocenenia v troch kategóriách – labužnícka (pre fajnšmekrov) – zlatá úroveň; vynikajúca (pre gurmánov) – strieborná úroveň; chutná (jedlý) – bronzová úroveň.