V relácii Zdravý les o lesníckej komunikácii: Zlaté vajíčka treba nielen znášať, ale treba o tom aj hlasno kotkodákať. A to lesníci zanedbali
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Televízia TA3 včera večer odvysielala ďalšiu časť cyklu Zdravý les, ktorý pripravuje Slovenská lesnícka komora a Národné lesnícke centrum. O lesníckej komunikácii v nej hovoril šéfredaktor odborného časopisu LES & LETOKRUHY Peter Gogola. Moderátor relácie Maroš Košík v úvode relácie vyzdvihol fakt, že časopis LES & LETOKRUHY oslavuje v tomto roku 80 rokov a je to najstarší odborný časopis na Slovensku.
„Domnievam sa, že verejnosť vie veľmi málo o tom, že lesníci vykonávajú dôležitú a potrebnú službu, pretože sa de facto starajú o 40 percent rozlohy krajiny, ale popri tom zabúdajú hovoriť o význame svojej práce. Ak by som použil slová ľudového porekadla, že treba nielen zlaté vajíčka znášať, ale treba o tom aj hlasno kotkodákať. A to lesníci zanedbali.
Ak sa pamätáte, v roku 2004 prišla veľká veterná kalamita, bola to víchrica Alžbeta, ktorá spôsobila obrovské škody, povalila milióny kubíkov dreva hlavne v Tatrách. Tu vznikla dilema, kedy ochranárski aktivisti prvýkrát formulovali tézu, že kalamitu nie je treba spracovávať, pretože príroda je silná a poradí si s ňou sama.
Najvypuklejšie to bolo v Tichej a Kôprovej doline, kde sa ochranárski aktivisti priviazali k stromom a zabránili lesníkom a lesným robotníkom spracovať kalamitu. Vtedy sa im podarilo podsunúť verejnosti názor, že lesníci sú tí, ktorým ide len o vyťažené kubíky dreva. Lesníci si ale plnili svoju povinnosť, ktorá im vyplýva zo zákona,“ povedal v úvode relácie Peter Gogola.
Link na reláciu Zdravá les o lesníckej komunikácii s Petrom Gogolom: Zdravý les zo 7. februára | ta3