V porastoch Mestských lesov Košice dnes zaujímavé výmeny názorov: Organizátori chcú formulovať pre lesnícku prax odporúčania, nie nemenné závery
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Mestské lesy Košice, a. s. dnes zorganizovali v Čermeli a na Alpínke pri Košiciach pre vyše 80 účastníkov z celého Slovenska odborný seminár pod názvom Prírode blízke postupy hospodárenia v bučinách – zásady a odporúčania pre lesnícku prax. Zúčastnili sa ho odborní pracovníci zo štátneho a neštátneho lesníckeho sektora, štátnej správy lesného hospodárstva, štátnej ochrany prírody a zástupcovia Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene.
„Cieľom je po odborných diskusiách formulovať odporúčania, ktoré pomôžu lesníckej praxi. Našou ambíciou nie je zadefinovať nemenné závery,“ povedal v úvode podujatia Ing. Miroslav Tőkőly, projektový manažér Mestských lesov Košice.
Podujatie vyvrcholilo veľmi zaujímavou odbornou a vecnou diskusiou na druhom stanovišti exkurznej trasy v Lesnom celku Čermeľ, v lesnom poraste vo veku 148 rokov, ktorý má za sebou 28 ročnú fázu obnovy t. z. takmer celú pôvodne naplánovanú dĺžku 30 ročnej obnovnej doby. Zásoba porastu po zásahu v roku 2022 predstavuje cca 2 500 m3. Po prepočte prírastku za roky 2019 až 2021 to predstavuje hodnotu takmer 70 percent zásoby stavu LHP z januára 1999.
Vedúci polesia Čermeľ Ing. Peter Szarka konzultoval s účastníkmi seminára priamo v teréne ďalšie lesnícke postupy. Do debaty sa aktívne zapojili a odborné názory si vymieňali Ing. Dušan Mikuš, Ing. Peter Zima, Ing. Michal Tomčík, Ing. Peter Šiška, Ing. Juraj Krišta, Michal Brndiar a odborný garant podujatia, emeritný profesor Ing. Milan Saniga, DrSc.
Priebeh diskusie uverejníme v jednom z najbližších vydaní časopisu LES & Letokruhy, na portáli Lesmedium.sk sa onedlho dočítate o odbornom seminári viac.
Jozef Marko