V Lesníckom skanzene dnes otvorili 20. sezónu: Vyhlásený 14. ročník Ceny Jozefa Dekreta Matejovie
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Na 1. mája, Sviatok práce, sa uskutočnilo slávnostné otvorenie 20. sezóny v Lesníckom skanzene vo Vydrovskej doline pri Čiernom Balogu. Pre účastníkov bol pripravený nielen kultúrny program, ale aj mimoriadne premávanie vláčikov Čiernohronskej železnice, noriky muránskeho typu, vábenie zveri a výstava nazvaná Tajuplné bytosti v horárni Lesníckeho skanzenu.
„Každá doba za posledných 500 rokov má lesníkov, na ktorých sa zabudlo a zabudne. Dnes vyhlasujeme anketu o Cenu Jozefa Dekreta Matejovie, lesníka, ktorý bol výnimočný a nezabudne sa na neho nikdy. Teší ma, že bol z tohto regiónu a tu i celý život pôsobil - od Čierneho Balogu, cez Brezno, Michalovú, Banskú Bystricu po Staré Hory. Získal vzdelanie a preveril ho praxou, takže vedomosti premenil na znalosti.
V lesnej prevádzke zavádzal inovatívne spôsoby v plánovaní, lesnej ťažbe, zakladaní a pestovaní lesa, ale aj v odmeňovaní a sociálnom zabezpečení personálu. Ním založené lesné porasty môžeme dodnes obdivovať v skalných vežiach oproti jeho pamätníku v Jelenci nad Banskou Bystricou. Viete si predstaviť, koľko úsilia bolo vynaložené, aby skala dokázala zarásť lesom?
Na pamiatku Jozefa Dekreta a na vyzdvihnutie a zapamätanie si lesníkov dnešnej doby vyhlasujeme anketu na udelenie Ceny J. D. Matejovie pre tento rok,“ prihovoril sa prítomným predseda Slovenskej lesníckej komory Milan Dolňan.
14. ročník ankety Cena Jozefa Dekreta Matejovie je vyhlásený pre osobnosti, ktoré sa mimoriadne zaslúžili alebo zasluhujú o zveľaďovanie lesov a rozvoj lesníctva na Slovensku. Písomné návrhy na udelenie Ceny Jozefa Dekreta Matejovie konkrétnej osobe môžu organizácie alebo kolektívy písomne zaslať do 31. mája 2022 na adresu: Slovenská lesnícka komora, Študentská 20, 960 01 Zvolen. Návrh sa predkladá na vyplnenom formulári Návrh na udelenie Ceny Jozefa Dekreta Matejovie, ktorého súčasťou musí byť zdôvodnenie návrhu a krátky profesijný životopis nominanta. Vzor formulára je na internetovej stránke www.slsk.sk.
„Po dvoch pandemických rokoch, počas ktorých sa otváranie Lesníckeho skanzenu nieslo v komornom duchu, sa dnes, 1. mája otvorili brány širokej verejnosti v plnej paráde. Predstavili sme aj novinky - v priestore hornej lúky pri horárni sme vybudovali zaujímavý labyrint v tvare sovy. Ide o zemný chodník, vyložený dubovými klátikmi so stopami lesných zvierat. Vo vstupnom priestore nájdu návštevníci netradičný fotorámik, okno s výhľadom na lesnú kaplnku a les, kde sa môžu odfotografovať zaľúbenci či rodiny s deťmi,“ povedal riaditeľ Odštepného závodu Horehronie Martin Kovalčík. Cituje ho tlačová správa štátneho podniku LESY SR, ktorú dnes zaslala masmédiám vedúca odboru komunikácie Marína Debnárová.
Ďalej sa v nej píše, že k ďalším novinkám, ktoré návštevníkov Lesníckeho skanzenu upútajú, patrí expozícia biosférickej rezervácie CHKO Poľana presťahovaná spod Dobročského pralesa do prístrešku so zelenou strechou. „Každý rok sa snažíme zatraktívniť Čierny Balog a jeho okolie pre turistov. Napríklad aj realizáciou cyklotrasy smerom na Brezno či novým náučným chodníkom s názvom Banskými tradíciami,“ tvrdí starosta obce František Budovec.
„Vo Vydrovskej doline organizujeme legendárne tábory, ktoré majú už 30-ročnú tradíciu. Ich detskí účastníci sa môžu okúpať v potoku, ochutnať dobroty z poľnej kuchyne či zažiť tmavé hviezdne noci. To všetko v lokalite bez pokrytia mobilným signálom,“ zdôrazňuje Petra Dzurmanová z OZ Vydra. Združenie organizuje aj animačný program „Balockô vítania“. Účastníci sa napríklad dozvedia, prečo sa oblasť Čierneho Balogu označuje ako Handle, kto to bol Jozef Dekret Matejovie, a program priblíži aj poklady starých Baločanov.
Pri otváraní Lesníckeho skanzenu mal náučný chodník lesného času vstupnú bránu, dĺžku 3 km a bol vybavený 36 informačnými panelmi. Tohto roku, pri otvorení dvadsiatej sezóny, je vo Vydrovskej doline takmer 5 km dlhý chodník, 87 panelov s informáciami o lese, o lesníkoch, o práci pre les, taktiež horáreň – múzeum, lesnícky minisvet, lesná kaplnka, 16 strojových exponátov a hlavne voľne prístupný les s prirodzenými rastlinnými a živočíšnymi spoločenstvami.
Jozef Marko