V jednote je sila
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Na Orave si lesníci a ochrancovia prírody podali ruky a spoločne bojujú proti lykožrútom.
Lesníci z Odštepného závodu (OZ) Námestovo š.p. Lesy SR a ochrancovia prírody zo Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP) - Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Horná Orava dokázali spoji svoje sily a možnosti v boji s podkôrnym hmyzom s cieľom zamedzi jeho rozširovaniu z A zóny na Babej Hore a Pilsku do okolitých hospodárskych lesov. Lesníci zabezpečili zakúpenie 30 kilogramov a ochranári ďalších 12 kilogramov biologického prípravku BoVeril, obsahujúceho entomopatogénnu hubu Beauveria bassiana. Lesníci tento spôsob boja s podkôrnym hmyzom prvýkrát úspešne vyskúšali v minulom roku.
„V apríli a máji tohto roka sme do lapačov odchytili o 20 percent menej podkôrneho hmyzu ako rok predtým. Konkrétne v apríli a máji 2008 to bolo 3,394 mil. jedincov a v máji tohto roka 2,256 mil. imág. Zaujímavé je, že odchyt sa najviac – až o 35 percent – podarilo zníži na teritóriu tých lesných správ, ktorých porasty boli najviac atakované podkôrnym hmyzom a v ktorých sme použili v boji s ním najviac BoVerilu s entomopatogénnou hubou. O to viac sme preto zaskočení rozhodnutím, podľa ktorého nemôžeme v tomto roku aplikova BoVeril na obranu porastov všetkými dostupnými spôsobmi, ktoré sme využili v minulom roku. Nemôžeme napríklad použi entomopatogénnou hubou otrávené lapáky, čiže spôsob, ktorý sa ukázal pred rokom ako najúčinnejší,“ povedal nám Ing. Jozef Herud, referent ochrany lesa na OZ Námestovo.
Námestovskí štátni lesníci inštalovali v tomto roku do porastov 1 983 lapačov plus stovku ďalších lapačov s prípravkom BoVeril. Na kontrolu vývoja podkôrneho hmyzu slúži 316 kusov klasických lapákov. Po 20 lapačov s BoVerilom umiestnili lesníci spoločne s ochranármi na hranicu bezzásahovej A zóny s najprísnejším režimom ochrany na Babej hore a Pilsku. Riaditeľ Správy CHKO Horná Orava Ing. Róbert Trnka: „V našom regióne lesníci chápu, že v lesoch môžu hospodári a zároveň ich aj chráni. Som presvedčený, že konsenzus medzi oboma stranami je možný, čoho dôkazom je naša spoločná dohoda o tom, čo budeme chráni úplne a čo čiastočne. Vďaka nej bola CHKO Horná Orava prvým zónovaným veľkoplošným chráneným územím na Slovensku a Chránené vtáčie územie (CHVÚ) Horná Orava prvým vyhláseným územím tohto druhu u nás. Lesy na Orave doteraz vždy doslova prekvitali, ale v posledných rokoch začali miznú. S lesmi tak miznú vzácne druhy rastlín a živočíchov. Podkôrnikovú kalamitu pritom neberieme ako prírodnú katastrofu, ale zároveň pripúšame možnos, že úplný rozvrat lesa by znamenal, že už nebude schopný zregenerova. Argumenty lesníkov nás presvedčili, že predovšetkým v 1. a 2. stupni ochrany prírody je nutné realizova aj iné ako mechanické opatrenia. Uvítali sme možnos použi biologický prípravok BoVeril, začali sme načúva lesníkom a pozorne sledova ich prvé výsledky s týmto preparátom. Chápeme jeho aplikovanie ako nevyhnutný pokus a snahu pomôc tunajším lesom.“
Lesníci aj ochrancovia prírody na Orave spoločne apelujú na všetkých odborníkov, ktorí môžu prispie k záchrane smrečín nielen v tomto regióne Slovenska, aby namiesto konzervatívneho zvolili aktívny prístup k ochrane prírody a zachránili tak nielen lesy, ale aj chránené biotopy, ktoré vytvárajú.
(afa)