Urbárnici posilňujú hliadky
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Predaj vianočných stromčekov štartuje aj pod Tatrami. Urbárnikom a mestským policajtom pribúda robota - po skúsenostiach z minulých rokov totiž opä očakávajú nájazdy nelegálnych drevorubačov, a to aj napriek tomu, že už dávno nejde o podpultový tovar.
V tohtoročnej ponuke dominuje pod Tatrami najmä borovica a smrek, predajcovia núkajú i jedličky. "Vianočné stromčeky začneme predáva v piatok. Zatiaľ sme ich ešte nechystali, počty budeme dopåňa podľa aktuálnej potreby a dopytu," informoval Korzár predseda vernárskeho urbariátu František Macurák. Podľa jeho uistení si môžu záujemcovia kúpi stromček od piatku počas poobedňajších hodín každý deň až do Vianoc, možno zopár "kúskov lesa" zostane aj na Štedrý deň. Za jeden budú pýta vernárski urbárnici okolo 150 korún.
V Spišskom Štiavniku sa dajú kúpi stromčeky od tamojšieho urbariátu už len na objednávku. "Minulého roku nám zostalo okolo tridsa nepredaných, tak nebudeme vytína dopredu, ale len na objednávku. Akoby klesal o ne záujem, alebo skôr tí, ktorí chceli živý stromček, si ho nelegálne obstarali v lese sami," uviedol predseda urbariátu v Spišskom Štiavniku Viliam Noga. Borovíc bude v ponuke podľa jeho slov pomenej, omnoho väčší výber predpokladá u smrekov. Cenu odhadol na 100 až 120 korún.
Staroľubovňania stromčeky nakupujú už od pondelka v areáli mestskej eseročky EKOS. "V ponuke máme jedličku, na predaj sme vyčlenili okolo dvesto kusov v cene od dvesto do dvestopädesiat korún vrátane DPH," povedal vedúci Strediska Mestských lesov v Starej ¼ubovni Milan Sivuľka. Upozornil, že pre organizáciu nejde o žiaden výnosný obchod, najmä keď záujem o stromčeky klesá, väčšina domácností si podľa jeho slov radšej obstará umelý. "Chceli sme však zachova možnos zadováži si stromček legálnou cestou," vysvetlil M. Sivuľka. Stromčeky môžu domáci kupova ešte približne do budúcej stredy počas pracovných dní.
Všetky oslovené spoločnosti zhodne tvrdia, že nadchádzajúce obdobie ich čaká robota naviac v súvislosti s posilňovaním lesných stráží, pretože lesy sú vďačným objektom nelegálnych rubačov. "Ako každý rok, aj tento bude vo väčšej miere dozera mestská polícia, aj naša lesná stráž. Každoročné škody predstavujú okolo 5-tisíc korún," vyčíslil straty po nelegálnych rubačoch Sivuľka.
V Spišskom Štiavniku evidujú ročne dvesto nelegálnych výrubov. "Je samozrejmé, že toto obdobie sa nezaobíde bez posilnenej lesnej stráže," doplnil predseda vernárskeho urbariátu F. Macurák.
Tatranský denník KORZÁR, 13.12.2006