Urbárnici: O čo vlastne ide v projekte ochrany Prírodná rezervácia Hluchánia?
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
V Interpretačnej príručke k NATURA 2000, pojednávajúcej o spôsobe realizácie ochrany prírodných hodnôt a osobitne aj o hlucháňovi, je v prílohe č. 10 okrem iného uvedené, že „ochrana lokalít hlucháňa je úzko spätá so zachovaním špecifických spôsobov poľnohospodárstva a lesníctva. Hlucháň vyžaduje mozaikovú štruktúru lesných biotopov, je jedným z mála druhov, ktorému vyhovuje lesohospodárska činnosť, ak je starostlivo plánovaná. Naopak, nevyhovuje mu, ak sa les prestane ekonomicky využívať. Ak sa hlucháň vyskytuje na lesnej lokalite NATURA 2000, v manažmente musia byť také lesohospodárske opatrenia, ktoré majú za cieľ zachovať, alebo zlepšiť podmienky lokality pre tento druh.“
Na tieto zásady z vykonávacích smerníc NATURA 2000 upozorňuje predseda Pozemkového spoločenstva Urbár Vrbica Ján Mikuláš, ktorý v tejto súvislosti adresoval v januári tohto roka štátnemu tajomníkovi ministerstva životného prostredia Michalovi Kičovi list a opýtal ho okrem iného aj na zámer vyhlásenia Prírodnej rezervácie Hluchánia: „Na internete bol zverejnený dokument ŠOP SR „Projekt ochrany Prírodnej rezervácie Hluchánia“. Predtým boli čiastkovo zverejňované informácie o „Programe záchrany hlucháňa hôrneho“ Stanoviská ŠOP, ktoré hovorili o zónach „aktívneho a pasívneho managementu“. Už slovné spojenie „pasívny management“ je niečo podobné ako „väčšia polovica“. Ani pri jednej verzii nie je známy autor týchto dokumentov. Vraj tomu predchádzala dotovaná vedecko-výskumná činnosť v hodnote 850 000 eur. Moja otázka znie: Je to pravda (o tom grante), kto bol autorom tohto dokumentu a prečo nebol prerokovaný s obhospodarovateľmi lesov v súkromnom vlastníctve (28% výmery navrhovanej PR)?
Napríklad len v Demänovskej doline sledujeme hlucháňa 50 rokov a o naše poznatky by sme sa boli radi podelili. Táto výskumná úloha je vhodný kandidát na udelenie lg Nobelovej ceny, ktorá sa udeľuje za výsledky vedeckého výskumu, ktoré vás najskôr rozosmejú a následne donútia k zamysleniu. Tých zábavných častí je tam veľa a výsledok zamyslenia je, že v skutočnosti hlavný (strategický) cieľ (ods. 2.1.) je vedľajším cieľom a vedľajší (operatívny) je vlastne hlavný cieľ (zabezpečiť bezzásahový režim v lesných porastoch) bez ohľadu, či sú biotopom hlucháňa alebo nie! Záchrana hlucháňa v podobe prírodnej rezervácie Hluchánia je predstieraná, čistý „fake“. Stačí sa pozrieť na podobné programy záchrany v Českej republike, v Poľskej republike, Švédsku a Nemecku. Akýkoľvek program záchrany hlucháňa alebo iných ohrozených druhov žijúcich v lese nie je možný bez aktívnej spolupráce obhospodarovateľov lesa – lesníkov, ktorí sú v týchto biotopoch na dennej báze.“
Predseda Urbáru Vrbica J. Mikuláš zaslal portálu Lesmedium.sk odpoveď štátneho tajomníka MŽP SR M. Kiču, ktorá mu bola doručená 18. februára 2021. Vyberáme z listu reakciu na dotaz k PR Hluchánia: „K Vašej otázke na navrhovanú Prírodnú rezerváciu (PR) Hluchánia uvádzam, že populácia hlucháňa hôrneho v Nízkych Tatrách sa považuje za jadrovú populáciu a jej pokles predstavuje ohrozenie nielen celoslovenskej, ale aj západokarpatskej populácie tohto druhu. Preto ŠOP SR vypracovala návrh projektu ochrany pre vyhlásenie PR Hluchánia, ktorá je navrhnutá na území Národného parku (NP) Nízke Tatry v posledných zachovaných starších lesných porastoch. Projekt ochrany je dokumentáciou na vyhlásenie chráneného územia podľa § 54 ods. 13 zákona.
ŠOP SR tento zámer vzhľadom na pandemické opatrenia zatiaľ neprerokovalo s kľúčovými subjektmi – až po tomto neformálnom kroku bude zámer vyhlásiť PR Hluchánia oznámený zo strany miestne príslušného okresného úradu v zmysle § 50 zákona a vznesené pripomienky budú prerokované. ŠOP SR pripravila aj odborný návrh programu starostlivosti o Chránené vtáčie územie Nízke Tatry, postup je obdobný ako v prípade PR Hluchánia.“
Link na zverejnený Projekt ochrany Prírodnej rezervácie Hluchánia:
http://www.sopsr.sk/prhluchania/
Jozef Marko