ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska reaguje: Slušný štát nezatína finančné sekery!
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Ako sme informovali, poverený riaditeľ Odštepného závodu Považská Bystrica š.p. LESY SR Peter Chrust adresoval 17. júna tohto roka ministrovi pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Jánovi Mičovskému a ministrovi životného prostredia Jánovi Budajovi otvorený list, v ktorom ministrov upozorňuje na zásadný problém v obhospodarovaní lesov. Je ním podľa jeho názoru stav smrekových porastov, napadnutých podkôrnikovou kalamitou a rozpor štátnej ochrany prírody s užívateľmi lesov, ktorý vznikol z dôvodov obmedzovania spracovania kalamity zo strany štátnej ochrany prírody.
Včera sme publikovali odpoveď z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR z 30. júla tohto roka, podpísanú generálnym riaditeľom Sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva Michalom Tomčíkom, v ktorej je okrem iného uvedené, že „riešenie problematiky lesného hospodárstva vyžaduje zmenu pohľadu na zabezpečovanie starostlivosti o lesy, na pochopenie skutočnosti, že lesy nemožno chápať len ako zdroj ekonomických benefitov, ale predovšetkým ako nástroj na dosiahnutie stability a priaznivého stavu životného prostredia, nástroj na dosiahnutie kvalitného života občanov Slovenska.“
Na portáli Lesmedium.sk sme vyzvali praktických lesníkov a zodpovedných vlastníkov lesov, aby vyjadrili svoj názor na prístup ministerstva k riešeniu vážnych problémov v obhospodarovaní lesov Slovenska.
Stanovisko ÚNIE regionálnych združení neštátnych vlastníkov lesov Slovenska nám dnes poslal jej predseda Milan Ovseník:„V slušnej krajine, v duchu európskych zásad, uznávanou zásadou je, že ak niekomu vznikajú zvýšené náklady, alebo nedajbože uniká príjem, pre verejný záujem, pre zvýšenie kvality života ľudí, ktorí k tomu ničím neprispejú, "psou" povinnosťou štátu je nastaviť spravodlivý systém podpory, motivácie a kompenzácie. Zatiaľ sme sa dočkali v slovenskom lesníctve v roku 2020 "sekery" Slovenskej republiky voči svojim zraniteľným skupinám občanom, žijúcich zväčša na vidieku - drobným vlastníkom lesov, ktorým nevyplatil zatiaľ 1 milión eur, za to, že im zamedzil mať príjem z lesa pre ochranu prírodu.
A ďalšiu "sekeru" 7 miliónov eur zaťal za plnenie mimoprodukčných funkcií. Obhospodarovatelia lesov cez zvýšené náklady po dobu 5 rokov zabezpečovali mimoprodukčné služby lesov. A zato im štát vyplatil len necelých 28%. Štvrtinu oprávneného nároku! Toto sú skutočné aktuálne problémy slovenského lesníctva. totálna finančná poddimenzovanosť. Za služby lesa, ktoré si štát objednáva - nikto neplatí. A celá finančná ťarcha je na lesohospodároch - aj keď mnohí si už prírode blízke spôsoby hospodárenia v lesoch dávno osvojili!“
Jozef Marko