ÚNIA odkazuje politikom a úradníkom: Je najvyšší čas začať odborné diskusie so všetkými aktérmi. Pre ľudí. Pre silný, odolný a prosperujúci vidiek
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska upozorňuje v aktuálnom statuse na sociálnej sieti, že sa blíži ďalší termín rozhodovania v Národnej rade SR o tom, ako sa začne reforma ochrany prírody na Slovensku, do ktorej sa majú vliať milióny eur z Plánu obnovu a odolnosti Slovenskej republiky.
ÚNIA na sociálnej sieti uvádza: „Tak ako reforma justície, školstva, zdravotníctva, vyvoláva aj reforma ochrany prírody nutnosť serióznej odbornej diskusie. A nie unáhlené politické rozhodnutia a politické kupčenie, emotívne podfarbované "oslobodením národných parkov". Keďže Slovensko je lídrom v rozlohe chránených území zaradených alebo plánovaných na zaradenie do európskej siete NATURA2000, https://natura2000.eea.europa.eu/, ktoré má najširší základ v územiach vyhlasovaných ešte totalitným režimom socialistickej republiky a Slovensko má v režimoch ochrany prírody temer polovicu poľnohospodárskej a lesnej krajiny, je zvrchovaný čas začať odborné diskusie. So všetkými dotknutými aktérmi.
Na úvod diskusií preto dávame do pozornosti najčastejšie otázky o sústave Natura 2000, v ktorých nájdeme množstvo vysvetlení. A najmä odporúčaní Európskej komisie pre členské štáty.
https://ec.europa.eu/envi.../nature/natura2000/faq_en.htm... A aby sa správne nakonfigurovalo obsadenie diskusných aktérov, dávame do pozornosti politikom aj úradníkom toto prvé odporúčanie:
“Európska komisia dôrazne odporúča, aby sa okrem zaistenia odborných opatrení na ochranu prírody aktívne zapojili do procesu identifikácie potrebných ochranných opatrení a prípravy plánov manažmentu sústavy NATURA2000 najmä vlastníci a správcovia pozemkov. Mali by byť v počiatočnom štádiu zapojení do rozvoja ochranných opatrení špecifických pre danú lokalitu.
Ich účasť na plánovaní a príprave ochranných opatrení pre lokalitu NATURA2000 umožňuje ťažiť z ich odborných znalostí a poskytuje vynikajúcu príležitosť tiež ich aktívne zapojiť do vykonávania týchto ochranných opatrení. Súčasná osvedčená prax zahŕňa zabezpečenie aktívneho prínosu všetkých príslušných zainteresovaných strán, napr. zriadením riadiacich skupín alebo výborov.”
A na záver statusu ÚNIA kladie otázky: Tak ideme už konečne spoločne "oslobodiť prírodu"? Pre ľudí a silný, odolný a prosperujúci vidiek?