Ukončenie sezóny neznamená ma zatvorené
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline pri Čiernom Balogu navštívilo do konca septembra 50 300 návštevníkov z 25 krajín.
Okrem domácich hostí navštívili toto významné miesto slovenského lesníctva hostia z Európy, USA, Kanady, Japonska, či dokonca Iránu, pričom absolvovali 3 km dlhý náučný chodník „lesného času“ s takmer 70 zástavkami a infopanelmi v slovenskom a anglickom jazyku. Návštevníci sa počas prechádzky po chodníku dozvedeli odpovede na množstvo otázok, ktoré sa vynárajú v súvislosti s lesom, historickou i súčasnou lesníckou činnosou a významom lesov pre život človeka.
Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline, do ktorého sa môžete dopravi aj známou Čiernohronskou lesnou železničkou, vznikol v Čiernom Balogu v roku 2002. Cieľom bolo priblíži verejnosti prácu lesníkov a lesných robotníkov z celého Slovenska, a to od minulosti až po súčasnos, v duchu hesla: „Poučenie – oddych – zábava“.
Na celkovej výmere 140 ha, z ktorých 116 ha zaberá les, môžete objavi EKO galériu, Symbolický lesnícky cintorín, muzeálnu expozíciu v originálnej Starej horárni, Infocentrum, Didaktický prístrešok či mapu lesnatosti Slovenska. K najvyhľadávanejším patrí zástavka so živými diviakmi, ukážky historických i súčasných techník manipulácie a prepravy dreva (lesné šmyky - rizne, lanovky atď.) či medvedí brloh alebo pálenie dreveného uhlia. Každý rok pritom do skanzenu pribudne nové stanovište, čo robí z tohto miesta živý, neustále sa meniaci organizmus. V roku 2009 pribudol skelet kópie historického kostolíka z jedľovej kôry, ktorého originál sa nachádza v stredoslovenskej obci Horná Bzová. Najnižší bod skanzenu sa nachádza v nadmorskej výške 550 m n. m., najvyšší vo výške 850 m n. m.
Čoraz viac populárnym podujatím, organizovaným na pôde skanzenu, je júlová akcia, určená pre verejnos, s názvom „Deň stromu“ s podtitulom „Sviatok všetkých, ktorí majú radi les“. Na uplynulom, ôsmom ročníku Dňa stromu prešlo bránami skanzenu 12 tisíc návštevníkov, z ktorých približne polovicu tvorili deti.
Oficiálna sezóna sa 30. septembra síce skončila, ale to neznamená, že sa brány Lesníckeho skanzenu zatvorili. Lesy SR, štátny podnik chce, aby návštevníci mohli bez obmedzenia získava informácie o lese, o práci lesníkov a z toho dôvodu, pokiaľ to počasie dovolí, môžu strávi voľné chvíle oddychu v kultúrnom a prírodnom prostredí unikátneho Lesníckeho skanzenu.
lsr