TÝŽDŇOVKA: Zbúraný mýtus o nenažraných vlastníkoch lesov
- Zverejnené v Aktuálne
- Komentáre (3)
V tejto spoločnosti už desiatky rokov prežíva mýtus o tom, že súkromní vlastníci lesov sú nenažranci, ktorí rúbu svoje lesy hlava – nehlava, pretože ich zaujímajú jedine peniaze z predaja dreva a na lesný majetok nazerajú tak, že čo tam po ňom, veď po nich potopa. Z informácií a poznatkov urbárskych pozemkových spoločenstiev, ktoré som za uplynulých takmer päť rokov získal na stretnutiach s lesomajiteľmi a odbornými lesnými hospodármi na celom Slovensku je zrejmé, že ide o mýtus, lož a ohováranie. Exaktné údaje, čísla a fakty dokazujú, že ani malé urbáre neťažia toľko, koľko by mohli a aké objemy im umožňujú ťažiť programy starostlivosti o lesy.
Posledný príklad je z tohto týždňa. Stretol som sa s predstaviteľmi Lesného a pasienkového Pozemkového spoločenstva Mokroluh pri Bardejove, hospodáriaceho na výmere necelých 250 hektárov. Predseda Jozef Jesenský a odborný lesný hospodár Vladislav Kotora mi povedali, že za uplynulé decénium vyťažili iba 37 percent objemu ťažby, predpísanej v programe starostlivosti o lesy.
„Minulý rok bol desiatym rokom platnosti programu starostlivosti o lesy na roky 2013 – 2022. Celkový objem dreva, predpísaného na ťažbu na toto obdobie desiatich rokov bol 30 302 m3. Vyťažili sme 11 336 m3, z toho 3 186 m3 pripadalo na kalamitu. Takže v priemere sme ročne vyrúbali 1 133 m3 dreva z ročného predpisu 3 030 m3. Každoročne sme vyberali z porastov v prvom rade suché a poškodené stromy. Porastovú hygienu zabezpečujeme dvakrát do roka prakticky každý rok. Jednoznačne uprednostňujeme spracovanie kalamity pred rubnou ťažbou,“ vysvetlil V. Kotora.
Ing. Daniel Rimarčík pracuje dvanásty rok v spoločnosti PRIMAles, ktorá poskytuje lesnícke služby osemdesiatim neštátnym subjektom v okolí Bardejova, na to konto dodal: „Urbáre rúbu toľko, aby mali pre svojich podielnikov palivové drevo a získali finančné prostriedky za predaj dreva na chod urbáru a dosť! Absolútne nemajú záujem na tom, aby dosiahli maximálny zisk. Priemerne ťažia približne 50 percent plánovaného etátu.“
A ešte niekoľko veľavravných údajov zo Zelenej správy. V roku 2021 sa v Slovenskej republike vyťažilo 7,64 mil. m3 dreva, čo je len o 0,13 mil. m3 viac oproti minulému roku a zároveň druhý najnižší objem ťažby dreva od roku 2005. Skutočná ťažba dreva bola oproti plánovanej ťažbe, stanovenej na základe súčasných ťažbových možností a naliehavosti obnovy lesných porastov, nižšia o 2,1 mil. m3. Vyťažilo sa 50,5 % ihličnatého a 49,5 % listnatého dreva.
Z celkovej ťažby dreva organizácie štátnych lesov vyťažili 53,7 % a subjekty neštátnych lesov zvyšných 46,3 %. Z uvedeného objemu ťažby dreva sa 2,92 mil. m3 (38,2 %) vyťažilo pri odstraňovaní následkov pôsobenia škodlivých činiteľov v lesoch, z toho 64,1 % ihličnatého a 11,8 % listnatého dreva. Bol to najnižší podiel náhodnej (kalamitnej) ťažby dreva od roku 2002.
Som presvedčený o tom, že ak by si ľudia dali tú námahu a vytvárali si názory na základe vierohodných a objektívnych faktov, a nie účelovo vyvolávaných negatívnych emócií, tak by sa v našej spoločnosti nedarilo tak dobre všelijakým darmožráčom a namiesto nich by verejnosť podporovala pravých odborníkov a zodpovedných hospodárov.
Jozef Marko
Komentárov
prosím Vás o zaslanie fotografií e-mailom na adresu marko@lesmedium.sk. Zároveň budem rád, ak mi napíšete, o akého lesomajiteľa ide. Informácie si preverím na príslušnom lesnom úrade aj u vlastníka lesa. Uvítam v mailovej správe aj Vaše meno, anonymita vo všeobecnosti nebudí dôveru. Garantujem Vám zachovanie diskrétnosti v prípade zdroja informácií.
Vopred ďakujem za spoluprácu a prajem všetko dobré.
Zdravému a zelenému lesu zdar!
Jozef Marko.
RSS informačný kanál kometárov k tomuto článku.