TÝŽDŇOVKA: Vzťah k vlastníctvu lesov u nás a v iných krajinách Európy. Vlastník, ktorý si nevie ochrániť majetok alebo sa oň nechce postarať, si ho nezaslúži
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Čestným predsedom Gemerského regionálneho združenia vlastníkov neštátnych lesov je 73-ročný Ing. Jozef Vlčák. Tento týždeň sme sa stretli v Rožňave, aby som o ňom napísal do rubriky Osobnosti v časopise LES & Letokruhy. Počas rozhovoru si spomenul, ako v Gemerskom regionálnom združení vlastníkov neštátnych lesov začali pripravovať pre majiteľov pôdy prezentácie, školenia a ukazovali im, ako funguje správa súkromných lesov v zahraničí. Spoznali pomery vo Švédsku, Rakúsku a Nemecku, v ktorých vlastníci lesov hospodária sami a dokážu si brániť svoj majetok a vlastnícke práva.
„Vlastníci lesov od nás videli príklady z týchto krajín. Mali možnosť presvedčiť sa, že tam majú lesomajitelia úžitok nielen z predaja dreva, ale aj z predaja nedrevných produktov - lesných plodov. Vo Švédsku si vlastník lesa zoberie brigádnikov z Bieloruska, zaplatí im za pozbieranie čučoriedok, ale čučoriedky predá on sám.
Na Slovensku vlastníci lesa takto prichádzajú o viac ako 50 percent možných príjmov, pretože z ich majetku profituje niekto iný. A vôbec im nevadí, že sa nechávajú takto okrádať. Žiaľ, nedokázali sme dosiahnuť, aby sa súkromní vlastníci začali viac zaujímať o svoj lesný majetok, brániť svoje vlastnícke práva a naučili sa zhodnocovať vlastníctvo pôdy a lesa tak, ako je to bežné v iných európskych krajinách,“ povedal mi J. Vlčák.
Pre portál Lesmedium.sk zdôraznil, že vlastníctvo lesa - lesný majetok, je v znení ústavy taký istý majetok ako napr. dom, auto, sliepky, krava, záhrada, sad, pole a pod. Les ako majetok plní produkčné funkcie (drevo, voda, huby, plody) a potom aj ostatné funkcie (krajinotvorný prvok, rekreačné a pod.)
„Ale všetky uvedené a ďalšie funkcie sú produkty lesa a sú neoddeliteľným vlastníctvom vlastníka lesného pozemku. Teda nik nemôže povedať, že vlastníkovi patrí len drevo, ale iné produkty ako plody, huby a ďalšie “verejnoprospešné” funkcie lesa patria všetkým v štáte.
Keď sú ústavou zaručené vlastnícke práva každého občana, tiež je povinnosť každého občana tieto práva rešpektovať a zákonne ich chrániť. Tým je zároveň definovaný spoločenský poriadok. Predsa nikomu nenapadne využívať pre osobnú potrebu cudzie auto, dom, záhradu, sad alebo pole. Prečo potom les?,“ zdôraznil J. Vlčák.
Uviedol príklad z Rakúska, prezentovaný na IV. Medzinárodnej konferencií vlastníkov lesa, ktorá sa konala v kanadskom Quebecu v septembri 2003. Ekologické služby a náhrady obmedzenia vlastníkov lesa v Rakúsku: les v prírodnej rezervácii - priemerne 95 eur/ha/rok, ochrana biotopov - 26,55 až 656,55 eur/ha/rok, využívanie lesných ciest pre jazdu na koni - 0,07 až 0,94 eur/m/rok, využívanie lesných ciest pre horské bicykle - 0,15 až 0,33 eur/m/rok.
„Slovenský vlastník lesa by mal mať vytvorené porovnateľné právne, ekonomické a administratívne prostredie, v akom hospodári rakúsky, nemecký, slovinský alebo iný vlastník. Pokiaľ tomu tak nebude, Slovensko diskriminuje svojho vlastníka lesnej pôdy, stavia ho do nevýhodnej pozície a obmedzuje mu konkurencieschopnosť v spoločnom európskom obchodnom priestore. Vlastník, ktorý si nevie ochrániť svoj majetok a nechce sa oň poriadne starať, si ho nezaslúži,“ dodal J. Vlčák.
Ing. Jozef Vlčák sa tejto problematike dlhodobo venuje a v časopise LES & Letokruhy budeme vďaka nemu publikovať na túto tému ďalšie zaujímavé informácie zo Slovenska i zo zahraničia.
Jozef Marko