TÝŽDŇOVKA: Vlastníci a obhospodarovatelia lesov musia viac „kričať“
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Predstavenstvo Slovenskej lesníckej komory sa na výročnom zasadnutí v Turčianskych Tepliciach tento týždeň uznieslo okrem iného aj na tom, že bude začiatkom nového roka 2023 iniciovať stretnutie s generálnymi riaditeľmi Sekcie rozvoja vidieka a Sekcie lesného hospodíárstva a spracovania dreva Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Pôdohospodárskej platobnej agentúry za účasti zástupcov ÚNIE regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska.
Ambíciou lesníckej stavovskej organizácie je, aby ľudia z lesníckej praxe pripomienkovali nastavovanie podmienok čerpania finančných prostriedkov z eurofondov na podporu lesov a hospodárenia v lesoch. Aby výzvy, určené pre vlastníkov a obhospodarovateľov lesov, rešpektovali potreby a požiadavky lesných hospodárov a efektívne tak pomáhali trvalo udržateľnému obhospodarovaniu lesov a lesom samotným.
Z Bruselu totiž dostáva bratislavská administratíva z veľkej časti len návody a odporúčania na využívanie eurofondov, konkrétne podmienky si ale nastavujeme na Slovensku sami. A tu sa otvára priestor pre všetkých aktérov tohto procesu, aby boli dohodnuté kritériá pre efektívne čerpanie disponibilných financií. Slovenská lesnícka komora chce preto dosiahnuť, aby tento proces začali aktívne ovplyvňovať tí, ktorí môžu a majú čerpať finančnú pomoc a podporu z Európskej únie pre slovenské lesy.
Nie náhodou. Užívatelia lesov na Slovensku sú totiž v tomto smere veľmi pasívni. Podľa slov Ing. Milana Sarvaša, PhD., riaditeľa Národného lesníckeho centra – Centra transferu poznatkov a lesnej pedagogiky, ktorý pracuje so schémami podpory lesného hospodárstva z Európskej únie od roku 2003, sa situácia v čerpaní financií pre naše lesy neustále zhoršuje.
A výsledok? Napríklad fakt, že na poliach pracuje moderná technika. Poľnohospodári napriek tomu hlasno a opakovane volajú po silnejších finančných injekciách, ktoré im zabezpečia nielen prežitie, ale aj konkurencieschopnosť. V lesoch ale stále prevládajú staré „olejničky“, teda univerzálne kolesové traktory a lesné kolesové traktory. O rokoch ich výroby radšej ani nehovorme.
Predstavitelia Slovenskej lesníckej komory sa zhodli na tom, že užívatelia lesov musia viac „kričať“, aby dostali to, čo v 21. storočí patrí aj do našich lesov – moderné, efektívnejšie a ekologickejšie technológie. Samozrejme, nejde len o stroje. Ide o postavenie v spoločnosti, ktoré lesnému hospodárstvu vzhľadom na jeho význam a prínos právom náleží a ktoré preň musia vlastníci a obhospodarovatelia lesov znovu získať. Slovenská lesnícka komora im v tom chce účinne pomôcť.
Jozef Marko