TÝŽDŇOVKA: Viete, v akej ochranárskej sieti môže uviaznuť hospodárenie v lesoch a prečo? Súčasný stav je neprehľadný, lesomajitelia sa cítia častokrát podvedení
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Jedno treba ochrancom prírody uznať. Na Slovensku sa im podarilo za uplynulé dve dekády upliesť tak rozsiahlu, hustú a komplikovanú národnú (národné parky a chránené krajinné oblasti) a európsku (chránené vtáčie územia a územia európskeho významu) sieť veľkoplošných chránených území, že vlastníci a obhospodarovatelia lesov majú vážny problém s tým, aby sa do nej nechytili. Resp., aby včas zistili, ako v nej môžu uviaznuť a prečo. Je tým myslené, akým obmedzeniam, zákazom a príkazom môžu byť v mene ochrany prírody vystavení.
V jednej z januárových Týždňoviek sme citovali príklad, na ktorý upozornil predseda ÚNIE regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska Ing. Milan Ovseník na výjazdovom zasadnutí predsedníctva tohto združenia: „Program starostlivosti o Chránené vtáčie územie Strážovské vrchy. Z 38 000 hektárov je na viac ako polovici chráneného územia vymedzený ekologický funkčný priestor s hlucháňom hôrnym a schváleným manažmentovým opatrením - zákazom obnovy lesných porastov starších ako 80 rokov.
Program starostlivosti o Chránené vtáčie územie Strážovské vrchy bol schválený vládou v roku 2019 a minulý rok začal proces obnovy programu starostlivosti o les v jednom lesnom celku, v ktorom je 99 percent lesných porastov v 1. stupni ochrany prírody. Štátna ochrana prírody SR – Správa Chránenej krajinnej oblasti Strážovské vrchy dala požiadavku, aby 222 porastov v Lesnom celku Ilava bolo bez zásahu. Všetko sú to lesné porasty vo veku nad 80 rokov, ktoré mali ísť v tomto období do obnovy...“
Ďalší príklad ochranárskych osídiel je z Národného parku Veľká Fatra. Ing. Milan Ovseník naň upriamil pozornosť pred niekoľkými dňami na sociálnej sieti: „A vám pristanú v schránkach upozornenia ochranárov, že od 1.3 do 31.8. majú všetci u vás zamestnaní ľudia lockdown, ktorý im nikto nezaplatí.
Presne toto sa deje v súčasnosti v mediálne prezentovanom Národnom parku Veľká Fatra, kde prebieha, zdôrazňujeme prebieha, zonácia. Správa národného parku už teraz iniciatívne posiela žiadosti na Okresný úrad do Žiliny, aby v navrhovanej (!) C zóne národného parku, kde by sa malo robiť, sa robiť nebude! V hniezdnom období, či vták zahniezdi, či nezahniezdi. A basta!
Podávajú podnet, aby tento úrad v Žiline predbežne zakázal činnosti od 1.3. do 31.8. všetkým, ktorých pozemky súčasne s Národným parkom Veľká Fatra prekrýva Chránené vtáčie územie Veľká Fatra (pozor - bez schváleného programu starostlivosti!). Napriek verejným deklaráciám, že neštátnych vlastníkov sa zonácia národných parkov netýka a títo budú môcť vykonávať činnosti na svojich pozemkoch.
Tento podnet, ktorý máme k dispozícii, je flagrantným preukázaním falše ochranárov v budajovskom duchu – sľubujem, aby som oklamal. S možným, dopredu pripraveným scenárom vo všetkých národných parkoch, kde envirorezort nebol schopný prijať rozumné programy starostlivosti o chránené vtáčie územia, za ktoré si v minulosti vypýtal od EÚ desiatky miliónov eur z eurofondov. Cez „vtákov“ plánuje vytvoriť bezzásahové zóny aj bez súhlasu vlastníkov a dohôd s nimi.“
A o akej rozsiahlej, hustej a komplikovanej sieti chránených území to vlastne hovoríme? V sústavách chránených území na Slovensku sa nachádzajú lesné pozemky s výmerou 1,25 mil. ha (64,2 % z ich celkovej výmery). Európska sústava NATURA 2000 (chránené vtáčie územia a územia európskeho významu) sa nachádza na 951 tis. ha porastovej plochy. Veľkoplošné a maloplošné chránené územia národnej sústavy, teda národné parky, chránené krajinné oblasti, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, atď. majú približne 792 tis. ha lesných porastov. Výsledok? Európska a národná sústava sa v Slovenskej republike prekrývajú na približne 778 tis. ha porastovej plochy.
Odborníci z Národného lesníckeho centra hodnotia tento stav z pohľadu obhospodarovateľov lesov ako značne neprehľadný. A samotní vlastníci lesov? Cítia sa častokrát oklamaní a podvedení.
Jozef Marko