TÝŽDŇOVKA: V ťažbe a približovaní dreva má byť prvoradá bezpečnosť a čo znamená pre pilčíka prilba, protiporézne nohavice a pevná obuv
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Tento týždeň som navštívil Školské lesy Cemjata. Vďaka Ing. Miroslavovi Fuchsovi, riaditeľovi Strednej odbornej školy lesníckej v Prešove, ktorá lesné porasty na výmere viac ako 980 hektárov s takmer 44-percentným zastúpením buka spravuje, som absolvoval viacero zaujímavých stretnutí.
Napríklad s 18-ročnými chlapcami, nacvičujúcimi jednotlivé činnosti v ťažbe dreva na harvestorových trenažéroch a so žiakmi 3. ročníka, realizujúcimi priamo v teréne prebierku, približovanie a sortimentáciu dreva na palivo a vlákninu na odvoznom mieste s pílami v rukách a obsluhujúcimi univerzálny i lesný kolesový traktor.
Hovoril som s miestnymi lesníkmi aj s majstrami odborného výcviku. A práve ich poznatky a skúsenosti popisujem v dnešnej Týždňovke. Reportáž zo Školských lesov Cemjata bude publikovaná v časopise LES & LETOKRUHY.
Majster odborného výcviku Michal Novoťák je absolventom Strednej odbornej školy lesníckej v Prešove. Chlapci majú podľa jeho slov možnosť vyskúšať si počas praktického vyučovania prácu s modernými strojmi. „V ročníku máme 14 chlapcov. Učia sa veľmi rýchlo, takže keď ukončia školu, majú to takpovediac v ruke. Niektorí pociťujú väčší rešpekt pred novými strojmi, ale sú tu traja takí, ktorí odmalička vyrastajú v lese a nemajú žiadny problém s ovládaním moderných technológií.“
Ďalší majster odborného výcviku Peter Matušík pracoval viac ako 30 rokov v ťažbe a približovaní dreva na Cemjate. Potom si vyskúšal túto náročnú robotu v lesoch Francúzska a Talianska. Keď som sa ho opýtal, prečo sa vrátil na Slovensko, odpovedal s úsmevom: Doma je doma. A dodal, že svoje v rozhodovaní urobil jeho vek 55 rokov a zdravotné problémy s chrbticou, ktoré nadobudol za dlhé roky práce v lesných porastoch.
„Keď sa k nám hlásia chlapci na štúdium odboru operátor lesnej techniky, mali by mať základnú manuálnu zručnosť a byť fyzicky pripravení. Rodičia by si mali dobre rozmyslieť, či prihlásia na našu školu fyzicky slabé deti, pretože pre prácu v lese je nevyhnutná fyzická zdatnosť a manuálna zručnosť.
A veľmi dôležité je, aby mal lesný robotník zmysel pre opatrnosť. Bezpečnosť pri práci je prvoradá aj tu v školských lesoch. Chlapcom to vštepujeme každý deň, čo sú v lese, aby si pri práci uvedomovali, že musia byť veľmi opatrní a obozretní,“ povedal Peter Matušík.
Skúsení majstri odborného výcviku zároveň poukázali na problematiku rýchlokurzov na získanie oprávnenia pracovať v lese s motorovou pílou a lesnou technikou. Podľa toho, čo som sa dozvedel, ťažké a smrteľné pracovné úrazy v ťažbe a približovaní dreva nemávajú absolventi lesníckych škôl, ale práve tí pličíci, ktorí sa majú všetko naučiť za dva týždne trvania kurzu. Absolventi Strednej odbornej školy lesníckej v Prešove pritom majú praktické vyučovanie v lese dva dni v týždni počas troch školských rokov. Sú teda na náročnú prácu v lese pripravení úplne inak ako absolventi rýchlokurzov.
„Skúste si pozrieť na internete príspevky pilčíkov, ktorí nemajú ani dostatočné vybavenie pri práci. Ja by som napríklad bez prilby do lesa nikdy pracovať nešiel! Za dlhé roky v ťažbe dreva mi prilba zachránila život desiatkykrát. Mať na sebe protiporézne nohavice je takisto veľmi dôležité. Je do nich všitá tkanina, ktorá sa pri zarezaní zamotá do spojky, zastaví pílu a nedôjde k prerezaniu tepny alebo žily. Samozrejmosťou by mala byť u pilčíka aj pevná obuv,“ dodal Peter Matušík.
Ako vo všeobecnosti hovoria skúsení praktici, les býva nevyspytateľný a práca v ťažbe a približovaní dreva patrí medzi najrizikovejšie. Kvalitné vybavenie a ochranné prostriedky pilčíkov a operátorov však dokážu jej nebezpečenstvo minimalizovať. To najcennejšie, čo každý z nás má, je predsa život a zdravie.
Jozef Marko