TÝŽDŇOVKA: Ticho pred búrkou alebo prečo ešte nie je nič stratené
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Odvolávam, čo som odvolal a sľubujem, čo som sľúbil. Na repliku zo slávnej rozprávky Pyšná princezná si spomenuli viacerí na začiatku tohto týždňa, keď sa minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský rozhodol stiahnuť svoju demisiu. Ibaže hodinu po tom, ako svoje “rozmyslenie sa” ohlásil na tlačovej konferencii, Úrad Vlády SR zverejnil informáciu, že novým ministrom bude Samuel Vlčan. Takže keď v ten deň ráno informoval Ján Mičovský predsedu vlády Eduarda Hegera o zmene svojho pôvodného úmyslu, ten už vedel, že mu to nebude nič platné. Napriek tomu ho nechal vystúpiť pred novinármi a spáchať politické harakiri...
Vlastníci a obhospodarovatelia lesov vnímajú veľmi negatívne, že došlo k nemu v najmenej vhodnom čase, pretože 15. júna sa má plénum Národnej rady SR zaoberať poslaneckým návrhom novely zákona o ochrane prírody a krajiny. Lesníci častokrát vnímajú v diskusných príspevkoch na sociálnych sieťach túto legislatívnu úpravu v prípade, že bude poslancami schválená, ako začiatok konca lesníctva na Slovensku a zakonzerovovanie života na vidieku, najmä v horských a podhorských oblastiach. A nič na tom nemenia ani chlácholivé mediálne signály, ktoré naďalej vysiela k lesníkom a drevárom ministerstvo životného prostredia, pretože i sľubom ochranárov po doterajších skúsenostiach jednoducho lesníci a vlastníci lesov už neveria.
A tak by sa dal tento týždeň charakterizovať aj slovným spojením ticho pred búrkou. Lesnícke združenia a organizácie ho využili a ďalej veľmi aktívne využívajú na oslovovanie poslancov parlamentu rôznymi formami a formulovaním racionálnych a odborných argumentov. Zákonodarcov majú presvedčiť o tom, že by sa takto pripraveným návrhom, obsahujúcim prevod štátnych pozemkov v národných parkoch pod envirorezort, resp. pod správu štátnej ochrany prírody ani nemali zaoberať.
Napríklad z regiónu Muránskej planiny bola adresovaná na úrad vlády požiadavka o zaslanie analýzy sociálneho dopadu prevodu pozemkov pod ministerstvo životného prostredia na tento región. Lesníci a samosprávy zároveň požiadajú o poslanecký prieskum v regióne k navrhovanému prevodu štátnych pozemkov.
Vlastníci a obhospodarovatelia lesov v apeloch na poslancov Národnej rady SR pritom vôbec nespochybňujú potrebu ochrany prírody a krajiny, ale zdôrazňujú, že každá zmena musí byť pripravená a implementovaná na základe odbornej diskusie, po zohľadnení nárokov všetkých dotknutých skupín a po objektívnom zhodnotení dopadov, v tomto prípade novely zákona o ochrane prírody a krajiny na rozpočet verejnej správy, na podnikateľské prostredie a najmä po vyhodnotení sociálno - ekonomických vplyvov na celú spoločnosť - osobitne na slovenský vidiek.
Medzi lesnými hospodármi sa ozývajú hlasy, že takéto úsilie prichádza neskoro a že existuje politická dohoda vo vládnej koalícii o tom, že novela zákona o ochrane prírody a krajiny bude v parlamente schválená a prejde do druhého čítania. Ak by tomu tak aj bolo, nič nie je stratené, pretože z politických kuloárov zaznieva nespokojnosť politikov a poslancov s pripraveným poslaneckým návrhom, v ktorom chýba seriózna analýza jeho dopadov a preto sa niektorí poslanci cítia jeho predložením v takejto podobe oklamaní.
Každopádne budú mať aj po 15. júni ešte dosť času na to, aby sa aj v rámci poslaneckých prieskumov napríklad na Muránskej planine alebo v Tatranskom národnom parku sami a priamo v teréne presvedčili o tom, čo by znamenalo postupné ponechanie 75 percent výmery deviatich národných parkov v bezzásahovom režime na samovývoj a aké sú a stále môžu byť výsledky aktívneho a odborného obhospodarovania lesov.
Jozef Marko